Adidas przenosi produkcję do Niemiec. Buty będą wytwarzać automaty i roboty

Robert Kędzierski
Adidas oficjalnie poinformował, że część swoich butów będzie produkował w Niemczech. W ultranowoczesnej fabryce pełnej automatów i robotów.

Jeszcze w tym roku Adidas chce częściowo przenieść produkcję swoich butów sportowych do Niemiec. Za kilka miesięcy w Ansbach zostanie uruchomiona ultranowoczesna fabryka Speedfactory. Główną rolę będą w niej odgrywały zautomatyzowane linie produkcyjne oraz roboty. 

Czytaj też: Maszyny będą nam służyć czy zabiorą nam pracę?

Początki nowej ery w historii firmy, która od ponad 20 lat buty produkuje w Chinach, będą skromne. Początkowo produkcja, do której mają być wykorzystywane m.in. drukarki 3D, obejmie zaledwie 500 par butów koncepcyjnych. Docelowa moc produkcyjna ma jednak wynieść 500 tys. par butów rocznie. Firma poinformowała też o budowie bliźniaczej fabryki w Atlancie, która ma zaspokoić potrzeby klientów amerykańskich.

Zmiana podejścia niemieckiego giganta polega na przeniesieniu produkcji bliżej konsumenta. Ma to kilka zalet - pozwala znacznie szybciej reagować na zmiany na rynku. Posiadanie własnej fabryki ułatwia też pracę działowi rozwoju i badań. Korzystanie ze zrobotyzowanych linii pozwoli też tworzyć produkty nowoczesne, wykorzystujące np. nowatorskie materiały. 

Nowa filozofia

The Economist zwraca uwagę na rosnące koszty pracy. Zastąpienie ludzi na wielu etapach tworzenia obuwia sprawi, że zamiast zatrudniać tysiące osób w Azji wystarczy kadra licząca 160 osób. 

Rewolucja Adidasa nie nastąpi gwałtownie, dlatego na początku Speedfactory w Niemczech i USA będą produkować część asortymentu. Rozwój technologii sprawi jednak, że z biegiem lat proporcje będą się zmieniać. 

Stoimy u progu rewolucji

Według World Economic Forum w ciągu 5 lat rewolucja związana z robotyką, sztuczną inteligencją i automatyzacją będzie kosztować świat około 5 mln miejsc pracy. Szczególnie w obszarach związanych właśnie z produkcją przemysłową. Chociaż nie tylko - zmiany dotkną związanych z usługami hotelarskimi i gastronomicznymi, transportem i logistyką, a nawet rolnictwem, handlem detalicznym czy górnictwem.

Czytaj też: Roboty zastąpią ludzi, to już przesądzone

Adidas przygotowuje się do przeniesienia produkcji z Azji od roku 2012, kiedy to zamknął jedną ze swoich większych fabryk w Chinach. Powodem były rosnące płace. Inne firmy, zarówno odzieżowe jak i technologiczne, również uciekają z Chin  - jak na razie na południe, do Bangladeszu, Wietnamu czy Indonezji. W dłuższej perspektywie powrót produkcji do Europy i USA jest więc możliwy. Głównie dzięki rozwojowi technologii. Jeśli więc ktoś ma się bać tego, że roboty odbiorą mu pracę, to przede wszystkim mieszkaniec Chin. 

 
Więcej o:
Komentarze (77)
Adidas przenosi produkcję do Niemiec. Buty będą wytwarzać automaty i roboty
Zaloguj się
 • cholonek

  Oceniono 23 razy 13

  wkrótce rynek zaleją roboty wyspecjalizowane w noszeniu butów produkowanych przez roboty

 • brytnej

  Oceniono 11 razy 7

  "Buty będą wytwarzać automaty i roboty"

  Chcę widzieć takiego buta, gdy wytwarza robota.

 • pucaty67

  Oceniono 8 razy 4

  Jeżeli pięć milinów ludzi straci pracę to chyba będzie oznaczać że nie będzie ich stać na buty.

 • e_gregor2

  Oceniono 2 razy 2

  Nie bójcie sie robotów! Wiecie ile ludzi potrzeba do ich zaprojektowania, wyprodukowania, uruchomienia, serwisowania, programowania?

  Kiedyś szpadlem fundamenty pod dom kopało się tydzień - dziś koparką można to zrobić w kilka godzin. Czy to doprowadziło do upadku budownicta? Nie. Efekt jest taki, że teraz zwykły śmiertelnik może mieć komfortowy dom a nie małą lepiankę.

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 2 razy 2

  Co za hipokryzja globalistow "The Economist pisze o rosnacych kosztach pracy"!!
  Po to przeniesiono 20- 30 lat temu produjcje do Trzeciego Swiata aby te koszta obnizyc i zwiekszyc zyski akcjonariuszy.
  Kiedy dzisiaj Chinczyk zarabia wiecej od Bulgara czy Rumuna zaczyna sie wykorzystywac technologie. Po to aby dalej zwiekszac zyski. Juz nawet 1.5 miliona zaimportowanych bezrobotnych nie bedzie Merkel potrzebowala.

 • buzhidao

  Oceniono 2 razy 2

  Primo, nie przenosi, a będzie produkował część, secundo, duża część ich produkcji od dawna jest poza Chinami w krajach typu Wietnam czy Kambodża. Tertio, Chiny to obecnie jeden z ich większych rynków zbytu, więc co by się nie działo dalej tam będą produkować, żeby nie clić własnej produkcji.

 • realistas

  Oceniono 6 razy 2

  Niedługo z Polski zabiorą montownie i zostaną tylko kościoły i pola.

 • pinto

  Oceniono 3 razy 1

  "Buty będą wytwarzać automaty i roboty"
  No patrzcie jakie teraz zaawansowane te buty, że robią roboty!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX