Adidas przenosi produkcję do Niemiec. Buty będą wytwarzać automaty i roboty

Robert Kędzierski
Adidas oficjalnie poinformował, że część swoich butów będzie produkował w Niemczech. W ultranowoczesnej fabryce pełnej automatów i robotów.

Jeszcze w tym roku Adidas chce częściowo przenieść produkcję swoich butów sportowych do Niemiec. Za kilka miesięcy w Ansbach zostanie uruchomiona ultranowoczesna fabryka Speedfactory. Główną rolę będą w niej odgrywały zautomatyzowane linie produkcyjne oraz roboty. 

Czytaj też: Maszyny będą nam służyć czy zabiorą nam pracę?

Początki nowej ery w historii firmy, która od ponad 20 lat buty produkuje w Chinach, będą skromne. Początkowo produkcja, do której mają być wykorzystywane m.in. drukarki 3D, obejmie zaledwie 500 par butów koncepcyjnych. Docelowa moc produkcyjna ma jednak wynieść 500 tys. par butów rocznie. Firma poinformowała też o budowie bliźniaczej fabryki w Atlancie, która ma zaspokoić potrzeby klientów amerykańskich.

Zmiana podejścia niemieckiego giganta polega na przeniesieniu produkcji bliżej konsumenta. Ma to kilka zalet - pozwala znacznie szybciej reagować na zmiany na rynku. Posiadanie własnej fabryki ułatwia też pracę działowi rozwoju i badań. Korzystanie ze zrobotyzowanych linii pozwoli też tworzyć produkty nowoczesne, wykorzystujące np. nowatorskie materiały. 

Nowa filozofia

The Economist zwraca uwagę na rosnące koszty pracy. Zastąpienie ludzi na wielu etapach tworzenia obuwia sprawi, że zamiast zatrudniać tysiące osób w Azji wystarczy kadra licząca 160 osób. 

Rewolucja Adidasa nie nastąpi gwałtownie, dlatego na początku Speedfactory w Niemczech i USA będą produkować część asortymentu. Rozwój technologii sprawi jednak, że z biegiem lat proporcje będą się zmieniać. 

Stoimy u progu rewolucji

Według World Economic Forum w ciągu 5 lat rewolucja związana z robotyką, sztuczną inteligencją i automatyzacją będzie kosztować świat około 5 mln miejsc pracy. Szczególnie w obszarach związanych właśnie z produkcją przemysłową. Chociaż nie tylko - zmiany dotkną związanych z usługami hotelarskimi i gastronomicznymi, transportem i logistyką, a nawet rolnictwem, handlem detalicznym czy górnictwem.

Czytaj też: Roboty zastąpią ludzi, to już przesądzone

Adidas przygotowuje się do przeniesienia produkcji z Azji od roku 2012, kiedy to zamknął jedną ze swoich większych fabryk w Chinach. Powodem były rosnące płace. Inne firmy, zarówno odzieżowe jak i technologiczne, również uciekają z Chin  - jak na razie na południe, do Bangladeszu, Wietnamu czy Indonezji. W dłuższej perspektywie powrót produkcji do Europy i USA jest więc możliwy. Głównie dzięki rozwojowi technologii. Jeśli więc ktoś ma się bać tego, że roboty odbiorą mu pracę, to przede wszystkim mieszkaniec Chin. 

 
Więcej o: