Zaproponowany na początku marca projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych przewiduje włączenie dostawców telewizyjnych (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) w proces rejestracji odbiorników i ich użytkowników oraz przekazywania informacji o swoich klientach. Dzięki temu będzie można skuteczniej ściągać od nich abonament.
Zgłoszenia będą przekazywane Poczcie Polskiej, która nadal ma odpowiadać za pobór opłat, oraz kontrole i w razie potrzeby może wystąpić do nadawców z zapytaniem o status opłat konkretnego klienta.
Zdaniem nadawców, rządowe propozycje zmian mogą wywołać szereg naruszeń związanych z ochroną danych osobowych abonentów i zaburzyć zasadę neutralności technologicznej. Dodatkowo oznaczają wprowadzenie w Polsce nowej pomocy publicznej, co według unijnego prawa jest zabronione.
Pod pismem do KE podpisali się przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, Krajowej Izby Gospodarki Elektroniki i Telekomunikacji, Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Związku Pracodawców Prywatnych Mediów oraz Mediakomu.
Według danych KRRiT na koniec 2016 roku, ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których zarejestrowano odbiorniki radiowe i telewizyjne zalegało z abonamentem RTV. Łączna suma zaległości za ostatnie 5 lat przekracza kwotę 3 mld zł.