Euro umacnia się po wyborach we Francji. Dobre wieści też dla frankowiczów w Polsce

Euro umacnia się po pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, którą wygrał centrysta Emmanuel Macron przed przedstawicielką skrajnej prawicy Marine Le Pen. Mocno na wartości zyskał też złoty, m.in. wobec franka szwajcarskiego.

Jak wynika z cytowanego przez agencję Reutera komunikatu francuskiego MSW, Macron zdobył 23,75 proc. głosów, a Le Pen 21,53 proc. Także pierwsze sondaże po zamknięciu lokali wyborczych wskazywały na nieznaczne zwycięstwo centrowego kandydata. Macron i Le Pen spotkają się w drugiej turze wyborów 7 maja br.

Porażka eurosceptycznej Marine Le Pen (zapowiadała m.in. powrót do franka) oraz już przekazane Macronowi poparcie m.in. przez trzeciego w wyborach konserwatystę Francois Fillona (uzyskał ok. 20 proc. głosów), sprawiły, że mocno umocniło się euro m.in. wobec amerykańskiego dolara czy japońskiego jena. Za europejską walutę trzeba teraz płacić 1,08-1,09 dol. (ok. 1,07 przed wyborami) i blisko 120 jenów (ok. 117 przed wyborami). 

eur/usdeur/usd źródło:stooq.pl

eur/jpyeur/jpy źródło: stooq.pl

Znacząco umocnił się też złoty wobec franka szwajcarskiegokurs z 4 zł spadł do 3,92 zł. Ostatnio złoty tak mocny wobec szwajcarskiej waluty był w październiku 2016 r.

chf/plnchf/pln stooq.pl

Złoty zyskał też na wartości w stosunku do dolara i euro - wobec amerykańskiej waluty o ok. 10 gr do 3,90 zł, wobec euro o 3-4 gr do ok. 4,24 zł.

usd/plnusd/pln stooq.pl

eur/plneur/pln stooq.pl

Zobacz też: Wybory prezydenckie we Francji. Le Pen w drugiej turze: zwolennicy się cieszą, przeciwnicy lamentują

Wybory prezydenckie we Francji. Le Pen w drugiej turze: zwolennicy się cieszą, przeciwnicy lamentują

Więcej o: