Twórcy Wiedźmina w czołówce prestiżowego zestawienia najszybciej rozwijających się firm

W rankingu 1000 najszybciej rozwijających się europejskich przedsiębiorstw opublikowanym przez brytyjski dziennik Financial Times, CD Projekt zajął bardzo wysoką 66 pozycję. Co ciekawe, to jedyna firma w pierwszej setce założona w latach 90.

Wysoka lokata CD Projekt w rankingu Financial Times może być zaskakująca ze względu na fakt, że przeważająca większość tego zestawienia stanowią firmy z dużo krótszym okresem działalności. Z drugiej strony wydaje się w pełni zasłużona, biorąc pod uwagę trwającą od miesięcy falę wzrostów notowań oraz bardzo mocną sytuację finansową spółki.

Warto przypomnieć, że według ostatnich szacunków wartość CD Projekt zbliża się do rekordowego poziomu 8 mld złotych, bijąc na głowę wycenę największych państwowych spółek energetycznych (Energa, Enea, Tauron) oraz dużych koncernów telekomunikacyjnych (Orange Polska).

Ubiegły rok zakończył się dla polskiego studia wypracowaniem zysku netto na poziomie 251 mln zł, z czego aż 100 mln zł trafi do akcjonariuszy w postaci dywidendy. Głównym motorem napędowym jest rzecz jasna sprzedaż generowana przez Wiedźmina 3. Jak informuje prezes spółki, Adam Kiciński, do końca 2016 roku w ręce konsumentów trafiło łącznie 25 mln gier o przygodach Geralta z Rivii.

Czytaj też: CD Projekt zadziwia wzrostem. Zyskał kolejny miliard w dwa tygodnie. Wkrótce będzie wart 8 mld złotych?

Oczywiście CD Projekt to nie tylko Wiedźmin. Nad kolejnym dużym tytułem (Cyberpunk 2077) pracuje już ekipa kilkuset osób, a premiery gry najwcześniej spodziewamy się w 2019 roku. Jest również Gwint, karcianka z trybem mikropłatności, z którą zarząd spółki wiąże ogromne nadzieje, szczególnie na 2017 rok. CDP wydało już ponad milion kluczy aktywacyjnych do tej gry.

Zobacz wideo: Współtwórca gry "Wiedźmin" w wyjątkowej rozmowie dla Next+

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o: