Wenezuela praktycznie bez pieniędzy i z inflacją na poziomie 700 proc.!

Wenezuela posiada już tylko 10,5 mld dolarów w rezerwach walutowych, z czego znaczną część w złocie.

Z powodu kryzysu ekonomicznego i politycznego rezerwy walutowe Wenezueli skurczyły się z 30 w 2011 r. do 20 mld dolarów w 2015 r. Teraz wynoszą jedynie 10,5 mld – wynika z oficjalnego raportu Banku Centralnego Wenezueli. Co więcej, 7,2 mld dolarów rząd będzie musiał przeznaczyć na spłatę zaciągniętych długów. Niewykonanie tego kroku oznacza brak możliwości zaciągania dalszych pożyczek.

- Pytanie brzmi: gdzie jest dno? Jeśli ceny ropy się utrzymają, a rezerwy sięgną zera, zegar zacznie tykać od początku – skomentował na łamach CNN jeden z dyrektorów Nomura Holdings w Ameryce Łacińskiej Siobhan Morden.

To od cen ropy zależy być albo nie być socjalistycznego kraju. Jej sprzedaż odpowiada za ponad 90 proc. wenezuelskiego eksportu, więc globalny spadek cen ma znaczny wpływ na pogłębiający się kryzys. W kraju rosną z kolei ceny produktów codziennego użytku (inflacja wg MFW może sięgnąć ponad 700 proc. przy bezrobociu na poziomie 25 proc.), jak żywność czy leki. W efekcie rząd nie jest w stanie zapewnić części obywateli podstawowych warunków do życia.

Jedyna nadzieja w złocie?

Większość rezerw Wenezueli, bo aż 7,7 mld dolarów, stanowi złoto, co powstrzymuje rząd prezydenta Nicolása Maduro od szybkiego uzyskania płynności finansowej.  Niewykluczone jednak, że kraj będzie musiał sprzedać część swoich zasobów – podobnie jak 2015 r.,  kiedy to rezerwy złota zmniejszyły się o ok. 2,7 mld dolarów.

W zeszłym tygodniu na ulice miast Wenezueli wyszli rozgoryczeni obywatele, protestując przeciw rządom obecnego prezydenta. Kolejne wybory mają odbyć się w roku 2019.

***

Zobacz też: Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę:

Więcej o:
Komentarze (132)
Wenezuela praktycznie bez pieniędzy i z inflacją na poziomie 700 proc.!
Zaloguj się
 • ugrydul

  Oceniono 42 razy 30

  Zawsze i wszędzie rządy populistów kończyły się źle. Dlaczego ma być inaczej w przypadku populistycznego (nie)rządu PiS?

 • chrupek.kukurydziany

  Oceniono 33 razy 25

  SOCJALIZM! i ręczne sterowanie gospodarką. Tak kończa lewicowe idee.

 • lukask73

  Oceniono 12 razy 12

  Oto, do czego doprowadza sytuacja, w której obywatele są przekonani, że podstawowe środki do życia musi zapewnić rząd. Rząd musi zapewnić TYLKO przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo zewnętrzne, co do zasady przyjęło się, że zapewnia też infrastrukturę drogową, ale to już nie jest takie oczywiste, a przynajmniej nie jest oczywiste, że każda droga musi być bezpłatna.

 • zraluk7

  Oceniono 33 razy 11

  Populizm, centralne zarządzanie, własność państwowa - brzmi znajomo? Program PIS wcielony w życie.

 • marc.pl

  Oceniono 8 razy 8

  Kraj który ma jedne z największych zasobów ropy naftowej na świecie bankrutem. Do tego prowadzi gdy kontrolę nad krajem przejmują populiści i demagodzy. Mieszkańcy Wenezueli uwierzyli w bajeczki że wszystko im się należy i muszą to dostać.

 • jakub13579

  Oceniono 15 razy 7

  U nas będzie tak za trzy - cztery lata. Ale żebyśmy wanną jeździli po przejściach dla pieszych to nie wierzę.

 • blumor

  Oceniono 6 razy 6

  Socjalizm się kończy wtedy kiedy kończą się cudze pieniądze. W tym roku PIS zadłuży POLAKÓW z tytułu 500plus na kwotę 24 mld zł. Planuje się w przyszłym roku kwotę zadłużenia zwiększyć. Należy natychmiast zlikwidować wszelkie zasiłki, dotacje na kopulacje i głodem zmusić bydło rozpłodowe do podjęcia pracy. Ja nie mam zamiaru ich utrzymywać! Mają zdrowie do picia, ale nie do pracy. Szlag mnie trafia jak widzę wielodzietnych nygusów prezentujących roszczeniową postawę. Ich jedynym osiągnięciem w życiu jest spłodzenie bachora. Bezzębne matki-alkoholiczki kryte przez swoich zmieniających się konkubentów żyją z moich podatków! Od rana wiszą na klamce opieki społecznej. Mieszkają w mieszkaniach socjalnych opłacanych przez państwo, czyli nas. Ich dzieci jeżdżą na darmowe kolonie z MOPS-u, jedzą bezpłatne obiady w szkole, dostają za darmo paczki świąteczne, stypendia ,podręczniki, bilety do kina, korzystają z wszelkich ulg, dofinansowania, zapomogi, pielęgnacyjnego ,rodzinnego, zasiłków, becikowego, dodatków itp., a teraz jeszcze 500+! Ich podstawową rozrywką w życiu jest picie i prokreacja. To wszystko finansowane jest z naszych podatków. Sami niech zarabiają na swoją wesołą gromadkę. Wara od moich składek! Nie życzę sobie utrzymywania z moich pieniędzy patologii. Gdzie dużo dzieci tam bieda i bandytyzm.

 • lukamipisze

  Oceniono 10 razy 6

  Tak sie konczy socjalizm.
  A wyborcy nadal głosują na socjalistyczny PIS.
  Te 500+ wyjdze wam bokiem i Polska skonczy jak Grecja, lub Wenezuela

 • pytlarro

  Oceniono 7 razy 5

  ah, te cuda sprawiedliwosci spolecznej i socjalizmu z ludzka twarza. Trzeba by wyslac tcyh smieszko z razem, by uczyli sie od swoich poludniowoamerykanskich towarzyszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX