Cyfrowa rewolucja minister Anny Streżyńskiej nabiera tempa

Od poniedziałku 24 kwietnia kierowcy już nie muszą się zastanawiać, czy na pewno złapał ich fotoradar. Wątpliwości mogą rozwiać od ręki. Rządowy serwis obywatel.gov.pl umożliwia im bezpłatne sprawdzenie liczby punktów karnych. Jest sukces.

Serwis obywatel.org.pl, uruchomiony w 2015 roku, umożliwia sprawdzenie m.in. statusu paszportu czy dowodu osobistego. Jednak to dostępna od poniedziałku usługa "Sprawdź swoje punkty karne" ma szansę na dobre rozreklamować go wśród Polaków.

Według minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, tylko w ciągu jednego dnia "ponad milion dwieście tysięcy ludzi zalogowało się na obywatel.gov.pl żeby skorzystać z punktów karnych (sprawdzić ich liczbę - red.)". Nieco odmienne dane podaje jednak Centralny Ośrodek Informatyki, którego twitta minister przekazała dalej. Być może jednak jest to kwestia definicji "wywołania".

Tak czy inaczej, to nie koniec udogodnień, jakie szykuje dla nas resort cyfryzacji kierowany przez Streżyńską.

- W tym roku ma się jeszcze pojawić możliwość rejestrowania noworodków przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie stanu cywilnego. Rejestracja będzie możliwa jeszcze w szpitalu - minister zapowiedziała we wtorek podczas rozmowy w Radiu Zet.

Dodała, że jej resort będzie pracował przede wszystkim nad usługami cyfrowymi, takimi podstawowymi, "z których korzystamy na co dzień, które są związane z naszym życiem rodzinnym, mieszkaniem, pracą".

Przez internet będzie można również zapisać dziecko do szkoły, złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy czy wniosek o odpis aktu stanu cywilnego.

- Elementem tej rewolucji, niedocenionym jeszcze, będą dokumenty przez telefon - powiedziała szefowa resortu cyfryzacji. - Już dzisiaj możemy płacić telefonem, więc czemu byśmy nie mieli również tym telefonem posługiwać się dla tożsamości - dodała.

To rewolucja w podejściu do tematu. Pierwotnie rozwiązanie miało zostać wdrożone już w roku 2010. Wcześniejszy projekt przewidywał normalny plastikowy dowód wyposażony chip elektroniczny. Miał umożliwić między innymi składanie podpisu elektronicznego, dokonywanie działań w urzędach administracji publicznej i być wykorzystywany w rejestrze usług medycznych prowadzonych przez NFZ. Dziś tę funkcję ma przejąć aplikacja.

Więcej o: