Nestle przenosi produkcję batonów czekoladowych z Wielkiej Brytanii do Polski

Brytyjski oddział Nestle przeniesie do Polski część swojej produkcji. Decyzja budzi protesty w Wielkiej Brytanii. "To wierzchołek góry lodowej" - twierdzą tamtejsze związki.

Koncern Nestle poinformował, że przenosi do Polski produkcję słynnych batonów czekoladowych Blue Riband. W efekcie, firma zlikwiduje w Wielkiej Brytanii 300 miejsc pracy. Decyzja ma na celu poprawę efektywności i konkurencyjności firmy na rynku.

Produkcja tego batonika ma zostać przeniesiona do PolskiProdukcja tego batonika ma zostać przeniesiona do Polski Fot. Nestle

Decyzja Nestle budzi sprzeciw brytyjskich związków zawodowych. Według ich przedstawicieli przeniesienie produkcji może być wierzchołkiem góry lodowej. A tłem całej sprawy ma być Brexit.

Nestle powinno inwestować w Wielkiej Brytanii i utrzymywać produkcję w tutejszych fabrykach. Rząd powinien wkroczyć nim będzie za późno i ocalić miliony miejsc pracy w całym kraju. To jest zaledwie wierzchołek góry lodowej jaką jest Brexit

- stwierdził, Tim Roache, przedstawiciel związków GMB.

Nasze fabryki powinny eksportować czekoladę, a nie miejsca pracy.

- dodał. 

Czytaj też: Nestle ma patent na mniej cukru w cukrze. 

Brytyjskie Nestle obiecało przeprowadzenie negocjacji z pracownikami w Anglii i Szkocji by zminimalizować negatywne skutki decyzji. Zatrudnieni w York, Newcastle, Halifax, i trzech innych miast. mają być zachęcani do dobrowolnych odejść. Proces przenoszenia produkcji do Polski ma zakończyć się w roku 2018 -  wyjaśnia Telegraph.

Firma Nestlé rozpoczęła działalność w Polsce w 1993 r. Zatrudnia w naszym kraju ok. 5000 pracowników. W 10 zakładach zlokalizowanych w różnych regionach Polski wytwarza ponad 1500 produktów. Spółka twierdzi, że do tej pory zainwestowała w naszym kraju 2,2 mld zł. 

Więcej o:
Komentarze (177)
Nestle przenosi produkcję batonów czekoladowych z Wielkiej Brytanii do Polski
Zaloguj się
 • jtby

  Oceniono 40 razy 36

  Każde społeczeństwo musi ponosić skutki swoich nieprzemyślanych wyborów. My zafundowaliśmy sobie rządy jakichś niedorozwojów spod znaku TKM, a Brytyjczycy Brexit.

 • szabepio

  Oceniono 38 razy 30

  Wszyscy uciekają z uk. Juz wkrotce koniec eurostatu i koniec tanich pracowników z ue dla brytyjskich producentow. Koncerny uciekną pierwsze a potem rodzime firmy angielskie. Utrzymanie konkurencyjnosci to takze tani pracownicy i latwosc handlu a te dwe rzeczy znikną po brexicie.

 • wasyll11

  Oceniono 20 razy 18

  Jeżeli w UE ma brakować za 3 -5 lat pracowników , to UE powinna negocjować z Wielką Brytanią tak aby jak najwięcej imigrantów w WB wróciło do UE. Niech si wyspiarze bawią sami - nic ich chyba lepiej nie nauczy

 • poppers68

  Oceniono 18 razy 14

  Ja tylko pamiętam wywiady udzielane dosyć współcześnie przez Paula McCartneya , Georga Harrisona i Ringo Starra z The Beatles. Wszyscy Oni dosyć szeroko opisywali naprawdę dużą biedę Wielkiej Brytanii po 1945 roku. Trwała praktycznie do chwili wejścia do UE.
  Brytyjczykom wydaje się,że po wyjściu z UE kraj nadal będzie zamożnym. Niestety, jest zbyt małym aby zaspokoić rynek wewnętrzny jak USA czy Kanada. Wrócą regularne i pełne cła na towary od francuskiego wina po niemieckie Audii ( a niby dlaczego Honda przeniosła produkcję poszczególnych modeli do UK ? Kaprys? Nie - cła czyli ceny hamujące sprzedaż).
  Pomijam fakt, iż kibice angielski odczują potrzebę wyrobienia wiz i kontroli granicznej z każdym wyjazdowym meczem swoich drużyn.
  Nie , to strzał w stopę. Można zrzymać się na Unię Europejską ale bogactwo krajów europejskich po prostu wyrosło właśnie na platformie wspólnego rynku. Dlatego jest Ona celem arabskich pielgrzymek....

 • taunus68

  Oceniono 15 razy 13

  A co na to Nigel Farage? A fakt on grzecznie przeprosił i się już nie udziela...

 • marrob

  Oceniono 10 razy 10

  Jeszcze jedno na potwierdzenie co może sie zdarzyć w UK. Ostatnio gazety podaly ze w zwiazku z przenosinami czesci uslug bankowych do Europy w samym Londynie przewidują ekonomisci koniecznośc zwolnienienia w tym i nastepnym roku ponad 30.000 !! osob w samym sektorze bankowym!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX