Nestle przenosi produkcję batonów czekoladowych z Wielkiej Brytanii do Polski

Brytyjski oddział Nestle przeniesie do Polski część swojej produkcji. Decyzja budzi protesty w Wielkiej Brytanii. "To wierzchołek góry lodowej" - twierdzą tamtejsze związki.

Koncern Nestle poinformował, że przenosi do Polski produkcję słynnych batonów czekoladowych Blue Riband. W efekcie, firma zlikwiduje w Wielkiej Brytanii 300 miejsc pracy. Decyzja ma na celu poprawę efektywności i konkurencyjności firmy na rynku.

Produkcja tego batonika ma zostać przeniesiona do PolskiProdukcja tego batonika ma zostać przeniesiona do Polski Fot. Nestle

Decyzja Nestle budzi sprzeciw brytyjskich związków zawodowych. Według ich przedstawicieli przeniesienie produkcji może być wierzchołkiem góry lodowej. A tłem całej sprawy ma być Brexit.

Nestle powinno inwestować w Wielkiej Brytanii i utrzymywać produkcję w tutejszych fabrykach. Rząd powinien wkroczyć nim będzie za późno i ocalić miliony miejsc pracy w całym kraju. To jest zaledwie wierzchołek góry lodowej jaką jest Brexit

- stwierdził, Tim Roache, przedstawiciel związków GMB.

Nasze fabryki powinny eksportować czekoladę, a nie miejsca pracy.

- dodał. 

Czytaj też: Nestle ma patent na mniej cukru w cukrze. 

Brytyjskie Nestle obiecało przeprowadzenie negocjacji z pracownikami w Anglii i Szkocji by zminimalizować negatywne skutki decyzji. Zatrudnieni w York, Newcastle, Halifax, i trzech innych miast. mają być zachęcani do dobrowolnych odejść. Proces przenoszenia produkcji do Polski ma zakończyć się w roku 2018 -  wyjaśnia Telegraph.

Firma Nestlé rozpoczęła działalność w Polsce w 1993 r. Zatrudnia w naszym kraju ok. 5000 pracowników. W 10 zakładach zlokalizowanych w różnych regionach Polski wytwarza ponad 1500 produktów. Spółka twierdzi, że do tej pory zainwestowała w naszym kraju 2,2 mld zł. 

Więcej o: