Kolejny zaskakujący pomysł polskiego banku. Wjeżdża na tory

Wagon Idea Hub Express - połączenie placówki bankowej i miejsca "coworkingu" dla podróżujących - będzie częścią niektórych pociągów PKP Intercity. Pomysł Idea Banku to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Wagon Idea Hub Express to kolejna odsłona Idea Hubów, czyli oddziałów bankowych połączonych z przestrzenią, w której przedsiębiorcy mogą w spokoju popracować, spotkać się z kontrahentami w salach konferencyjnych czy skorzystać z  urządzeń biurowych.

Na razie jeden taki wagon

Wagon Idea Hub Express będzie kursował na trasach Warszawa-Poznań-Warszawa, Warszawa-Kraków-Warszawa i Warszawa-Wrocław-Warszawa. Zwykle we wszystkie dni powszednie z wyjątkiem świąt. Będzie wyjeżdżał ze stolicy w godzinach porannych, a wracał wieczorem. Do Poznania wagon będzie jeździł do końca kwietnia, do Krakowa w maju, a do Wrocławia w czerwcu. Wagon Idea Hub Express znajdzie się zwykle tuż za lokomotywą.

Inicjatywa jest w fazie pilotażu, więc powstał na razie jeden wagon, który będzie „prezentowany” na trzech różnych trasach w różnych okresach czasu. Bank nie wyklucza, że jeżeli koncepcja „banku na torach” się przyjmie, to będzie ją rozwijał.

.. źródło: Idea Bank

Miejsce do pracy

Choć w wagonie będzie pracownik Idea Banku, więc możliwe będzie np. założenie rachunku, to jednak oferowanie kolejnych usług bankowych nie jest podstawowym zamysłem stojącym za stworzeniem wagonu Idea Hub Express. Bank zakłada, że będzie to wygodne miejsce pracy dla podróżujących przedsiębiorców.

W Idea Hub Express w komfortowych warunkach jechać i pracować może ok. 30 osób. Wagon jest wyposażony w stół i krzesła oraz ekran do wyświetlania prezentacji. Podróżni mają też do dyspozycji sprzęt biurowy (drukarka, skaner), ładowarki do telefonów, wi-fi, ekspres do kawy czy świeżą prasę.

wagon Idea Hub Expresswagon Idea Hub Express źródło: Idea Bank

Kto może skorzystać z wagonu?

Idea Bank na razie jest bardzo otwarty - deklaruje, że z wagonu może skorzystać każdy pasażer PKP Intercity z biletem. Zaznacza jednak, że klientom Idea Banku przysługuje pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc.

Bank rozdaje przedsiębiorcom w swoich hubów w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu bezpłatne vouchery na przejazd Idea Hub Express. Nie jest możliwy zakup biletu w internecie (zarówno z poziomu banku jak i PKP Intercity) czy tym bardziej w kasie dworcowej biletu na przejazd tym specjalnym wagonem.

wagon Idea Hub Expresswagon Idea Hub Express źródło: Idea Bank

To otwarcie w ramach pilotażu nie tylko na swoich klientów, ale i na innych podróżnych (jeśli znajdą się jeszcze miejsca) może budzić pewną wątpliwość. Podobnie z otwartymi ramionami bank witał wszystkich chętnych w swoich stacjonarnych hubów przez pierwsze półtora roku ich działalności. We wrześniu ub.r. bank jednak zweryfikował politykę gościnności i teraz osoby postronne nie mają już do nich wstępu. Wszystko na prośbę przedsiębiorców-klientów banku, którzy nie czuli się komfortowo i bezpiecznie w gronie przypadkowych osób.

Skąd pomysł na Idea Hub Express?

Jak wynika z badań Idea Banku, właściciel małej firmy, a to do takich bank szczególnie adresuje swoje usługi, przeznacza średnio 2 dni w tygodniu na podróże służbowe. 61 proc. właścicieli małych biznesów prowadzi działalność na terenie większym niż jedno województwo, więc podróże są ich chlebem powszednim. 83 proc. przedsiębiorców deklaruje, że nie rezygnuje podczas podróży z obowiązków służbowych.

To właśnie ta mobilność przedsiębiorców zmotywowała Idea Bank do uruchomienia specjalnego wagonu na wybranych trasach z Warszawy do miast, w których bank również posiada stacjonarne huby.

Wizyta w Idea Hub

Więcej o: