Przez 12 miesięcy 500 plus kosztowało Polskę 23,6 mld zł. Tylko w 2017 r. to może być nawet o blisko miliard więcej

Łącznie z kosztami obsługi programu, Rodzina 500 plus w rok od uruchomienia kosztował 23,6 mld zł - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Do rodzin trafiło z tej puli ok. 23,2 mld zł. Licząc sam 2017 r., Rafalska przewiduje, że wraz kosztami obsługi 500 plus będzie kosztowało 24,5 mld zł.

Jak poinformowała Rafalska, dotychczas do rodzin trafiło ponad 23 mld zł (22 951 mln zł + 283 mln zł na dodatki wychowawcze i dodatki do zryczałtowanej kwoty w pieczy zastępczej), a w marcu świadczenie otrzymało 56,6 proc. dzieci w wieku do 18 lat.

W 2017 r. rząd wyda więcej

- Według naszych przewidywań koszty programu 500 plus w 2017 r. wyniosą 24,5 mld zł, liczonych włącznie z kosztami obsługi - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Rząd w ustawie budżetowej na bieżący rok zakładał wydatek rzędu 23 mld zł. Ba, wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki mówił na początku kwietnia o całorocznym koszcie w wysokości „może nawet 25 mld zł”.

O finansowanie raczej nie powinniśmy się jednak martwić – rząd nie chce słyszeć o zmianach kwoty świadczenia, a swój flagowy projekt prowadzi nawet kosztem zaciskania pasa w innych miejscach.

Czytaj więcej: Trudno to zauważyć, ale dane pokazują to wyraźnie. Rząd od kilku miesięcy zaciska pasa

Rafalska nie zakłada przy tym, aby w 2018 r. koszty programu przekroczyły granicę 24,5 mld zł. - Myślę, że w tych ryzach finansowych będziemy się trzymać – mówi minister dodając, że „na razie” nie przewiduje zmian w kryteriach dochodowych.

To „na razie” będzie trwało zapewne przynajmniej do końca przyszłego roku. Tydzień temu Rafalska informowała, że jej resort rozważa wprowadzenie od 2019 roku waloryzacji progu dochodowego branego pod uwagę przy pierwszym dziecku. - Jeśli będą zmiany to w kryterium na pierwsze dziecko. Zostanie ono podniesione, zgodnie z rosnącymi wynagrodzeniami, aby liczba beneficjentów nie malała – mówiła minister. 

Czytaj też: 500 zł na każde dziecko bez wyjątku kosztowałoby 19 mld zł więcej. Ministerstwo przyznaje - to niemożliwe do sfinansowania

A teraz zobacz WIDEO: Schetyna o 500 plus: wzmocnimy program i rozszerzymy wsparcie na pierwsze dziecko

Schetyna o 500 plus: wzmocnimy program i rozszerzymy wsparcie na pierwsze dziecko