Nawet sobie nie zdajesz sprawy, jak Twoje codzienne zakupy wpływają na stan konta najbogatszego Niemca

Dieter Schwarz, właściciel Schwarz Group, do którego należą sieci sklepów Lidl i Kaufland, znalazł się na czele zestawienia najbogatszych Niemców serwisu Bloomberg.

Bloomberg wylicza majątek Schwarza na ok. 21,9 mld dolarów. W ciągu roku miał powiększyć się o ok. 1 mld. To daje mu 30. miejsce na świecie.

Dieter Schwarz jest właścicielem grupy Schwarz. Należą do niej sieci sklepów Lidl i Kaufland. W samej Polsce działa ok. 600 sklepów sieci Lidl i 200 supermarketów Kaufland. Łącznie grupa Schwarz prowadzi ponad 10 tys. sklepów, w Lidlach i Kauflandach pracuje ok. 350 tys. osób. Grupa miała w 2016 r. roku 85 mld euro przychodów.

Dieter Schwarz kontroluje swoje imperium poprzez „Fundację Dietera Schwarza”, która de facto nie jest fundacją, tylko spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z celem charytatywnym.

Na drugim miejscu zestawienia najbogatszych Niemców znalazł się Georg Schaeffler. Jego majątek Bloomberg szacuje na 20,9 mld dol. Schaeffler jest właścicielem grupy Schaeffler, producenta łożysk i części do maszyn.

Podium, z majątkiem na poziomie ok. 20,5 mld dol., uzupełnia Susanne Klatten. To najbogatsza kobieta w Niemczech. Klatten posiada 12,6 proc. akcji BMW Group. Kontroluje też spółkę Altana, jedną z największych w Niemczech firmę chemiczną i farmaceutyczną.

***

Więcej o: