Tańsze jajka znikną ze sklepów w Polsce? Przełomowe decyzje dyskontów

Niedawna deklaracja Biedronki rezygnacji ze sprzedaży jajek pochodzących z chowu klatkowego oznacza, że w żadnym z działających u nas dyskontów nie kupimy "trójek". Etyczny wymiar tego kroku jest jednoznaczny, jednak dla klientów oznacza on wyższe ceny jajek.

Z jajek pochodzących z chowu klatkowego zrezygnowały kolejno: Aldi, Lidl, Netto, Kaufland, Biedronka. Stało się to bardzo szybko. Pierwsza sieć - Ald - zrobiła to w połowie 2016 roku, Biedronka – wiosną 2017.

Jak podkreśla Stowarzyszenie Otwarte Klatki, decyzje działających w Polsce sieci dyskontowych są zgodne ze światowym trendem rezygnacji ze sprzedawania i korzystania z jajek pochodzących od kur trzymanych w klatkach. Od kilku lat walczyły o to organizacje pomagające zwierzętom, m.in. w kampanii pod wymowną nazwą "Jak one to znoszą?".

Stowarzyszenie Otwarte Klatki zauważa, że wzrasta świadomość Polaków w zakresie chowu klatkowego. - Kury hodowane w systemie klatkowym nigdy nie widzą słońca, nie chodzą po trawie, a ich przestrzeń życiowa odpowiada wielkości kartki papieru. Kury często są okaleczone, chore i zaniedbane, zarówno fizycznie, jak i psychicznie – opisuje Stowarzyszenie w komunikacie prasowym.

Ponad 90 proc. jaj produkowanych w Polsce trafia na rynek z chowu klatkowego, to popularne "trójki".

Decyzja sieci dyskontowych będzie miała jednak przełożenie na kieszenie konsumentów. Inne formy chowu, z których pochodzą jajka oznaczone cyframi 2, 1 lub 0, są droższe, stąd i wyższe ceny tych jajek. 

Zdaniem Klary Siemianowskiej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, ceny te będą spadać wraz ze zwiększeniem produkcji alternatywnych form chowu kur niosek.

- Kiedy "trójki" zostaną wycofane, ich miejsce wypełnią jajka z mniej okrutnych form hodowli – ceny tych ostatnich będą maleć wraz ze wzrostem podaży – uspokaja Klara Siemianowska.

+++

Zobacz też: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa

Więcej o:
Komentarze (54)
Tańsze jajka znikną ze sklepów w Polsce? Przełomowe decyzje dyskontów
Zaloguj się
 • beobachter11

  Oceniono 22 razy 12

  Kurczaka z fermy polskiej oprócz chowu wolnowybiegowego- zagrodowego najlepiej nie kupować !! To wręcz szkodliwe dla zdrowia ludzi : karmione i hodowane od pisklęcia przez 36-38 dni do wagi 2,6 kg, karmione paszą GMO z antybiotykami i środkami uspakajającymi ( bo w hali jest ich 60-80 tys. po 16-18 sztuk na metrze kwadratowym bez światła dziennego( taka polska norma !!!), bo hodowca nie pozwoli , aby zachorowały) , a że człowiek zjada "białe mięsko" i później antybiotyki słabo działają to kogo to obchodzi ??Normalnie karmiony zbożem i roślinną karmą wiejski kurczak musi rosnąć i biegać ok.150 dni do 2kg wagi Na fermie: Od zbyt szybkiego przyrostu masy ciała często pęka im skóra , a przez ostatnie 8-10 dni siedzą i żrą , bo nie mają siły wstać na nogi ( stąd takie krótkie) , bo kości nie nadążają przyrastać wraz z mięśniami !! Budzone są nocą sztucznym światłem , aby "myślały" ,że to dzień i żarły .. POLSKA ZDROWA ŻYWNOŚĆ :)) A na końcu gdzie wszyscy już zarobili kasę 1kg tego „zdrowego przysmaku na tacce” kosztuje 3,99 zł!!( promocja w Biedronce) )
  Więc pytam czy to może być zdrowe??? Gdyby ktoś uświadomił konsumentów co jedzą kupując kurczaka na tacce …gwarantuję, że nikt by kurczaka-brojlera więcej nie kupił !!!!
  P.S. O smrodzie z fermy i uciążliwościach dla okolicznych mieszkańców nie wspominając OTO POLSKA WŁAŚNIE……

 • amel.ka

  Oceniono 11 razy 7

  Szkoda ze ludzi trzeba zmuszac do nie kupowania tego typu jedzenia poprzez jego wycofwanie😐 mimo że gołym okiem widać że jajka z chodu klatkowego są mniejsze z małym i mniej żółtym żółtkiem o smaku nie wspominając a o kurach to juz w ogóle.. zbyt mało jest świadomych konsumentów, tak samo z mięsem, kto powiedział że człowiek codziennie musi jeść mięso, nie lepiej mniej a lepsze niz napychać sie hormonami z kurczakow za 4.99? Polecam tym o mocnych nerwach film food.inc... szok

 • jami100

  Oceniono 6 razy 4

  Poczatkowo ceny wzrosną, ale zacznie się konkurencja normalnych niebarbarzyńskich producentów. Chów klatkowy nie pozwalał im na rozwinięcie skrzydeł, produkowali tylko dla bardziej świadomej części spóleczeństwa.

 • lukamipisze

  Oceniono 5 razy 3

  I bardzo dobrze!

 • czarna_brygada09

  Oceniono 2 razy 2

  'Będzie nieco drożej, ale w tym przypadku to chyba nie przeszkadza'

  Na pewno, nie przeszkadza? .... To policzmy. Różnica będzie 40 groszy... sprawdziłem w Biedronce. Osoba samotna, emeryt na najniższej emeryturze. Przeciętnie od 20 do 40 jajek miesięcznie, bo to jest najtańsze śniadanie, czyli 8 do 16 złotych miesięcznie, rocznie od 90 do 200 złotych, taka osoba wyda więcej, tj. 25% jednej miesięcznej, najnizszej emerytury, zaokrąglając raczej w górę, z uwagi na dostępność, taniość i wygodę użycia produktu. Z moich obserwacji wynika jednak, że spożycie jajek w rodzinach o niskich dochodach jest zdecydowanie większe niż przedstawiona symulacja.
  A więc zasadne jest pytanie, czy to nie przeszkadza? Osobiście przypuszczam, że za tą decyzją dyskontów, nie stoją jakieś wyższe powody, tylko prozaiczna kasa ... wymusić na klientach kupowanie droższego produktu. W skali kraju, przy tych obrotach, to są olbrzymie pieniądze.

 • edmolski

  Oceniono 2 razy 2

  Kurczak "zagrodowy' to po prostu nioska klatkowa po wyeksploatowaniu.Sprzedawaliśmy takie po kilkadziesiąt gr za sztukę,ale reklama zrobi wszystko.Inna sprawa ,że te jaja nie znikną,bo pojawią się w małych sklepach.Z sieciami handlowali potentaci i to oni dyktowali warunki.Na moją wiedzę 75% jaj eko, to trójki.Kto zna specyfikę drobiarstwa ,ten wie,że fizycznie niemożliwe jest wyprodukowanie takiej ilości ekojaj.I ostatnia rzecz-może sieci zrezygnowałyby z mięsa nastrzykiwanego,albo ryb mrożonych,gdzie waga wody jest większa niż ryby?

 • Jarosław Kowalski

  Oceniono 2 razy 2

  a co z krowami które nie widzą łąki i trzodą chodowaną po 500 sztuk w jednym kojcu i zjadają się nawzajem!!!!!!!!

 • szats69

  Oceniono 4 razy 2

  I tyle lat było potrzebne, żeby wpaść na ten oczywisty krok?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX