Google zamierza otworzyć nowy hub technologiczny "Campus Berlin" – czytamy na niemieckojęzycznym blogu korporacji. Ma powstać do jesieni 2017 r. – Jesteśmy przekonani, że przyszłość zawiera w sobie potencjał do rozwoju, w którym chcemy mieć swój udział. Naszym celem jest, by Campus Berlin bardziej wspierał ekosystem start-upów i promował przedsiębiorczość – pisze Mary Grove, dyrektor Google for Entrepreneurs.
– To dobry dzień dla Berlina – powiedział burmistrz stolicy Michael Müller podczas prezentacji projektu w listopadzie 2016 r. – Camus Berlin tworzy nowe miejsca do współpracy, rozwoju kreatywności i przedsiębiorczości naszego miasta.
Okazało się jednak, że nie wszyscy podzielają entuzjazm. W ten weekend przedstawiciel partii Zielonych Julian Schwarze poinformował gazetę Neues Deutschland, że pozwolenie na budowę zostało cofnięte z powodu potencjalnego hałasu oraz projektu nieprzystającego do historycznych budynków w okolicy.
– Obawiamy się o całą okolicę, o czynsze i o mieszkania – komentuje dla Deutsche Welle Coni Pfeiffer z lokalnej inicjatywy Glorreiche. – Widzieliśmy już, że kiedy wprowadzają się duże korporacje, okolica zawsze bardzo się zmienia – opłaty idą w górę i wszystko drożeje. Cały obszar zostaje zastąpiony innymi ludźmi i innymi biznesami. Nie chcemy tego. Żyjemy w Kreuzberg już od długiego czasu i stworzyliśmy dzielnicę taką, jaka jest. A teraz przychodzi Google i chce jej użyć jako scenerii do czegoś, czego nawet nie rozumiemy.
W odpowiedzi Google wystosowało komunikat, używając nowomowy, która także nie do końca przypadła do gustu dzielnicowym aktywistom.
- Jesteśmy podekscytowani wizją założenia Campus Berlin. Podczas każdej renowacji historycznych miejsc, pojawiają się kwestie, które rozwiązujemy we współpracy z miejscowymi urzędami. Tworzymy nasze przestrzenie dla lokalnej społeczności i przedsiębiorców, więc naszym celem jest nie tylko zachowanie, ale wręcz eksponowanie historycznych cech budynków – czytamy w nim.
Do tej pory kampusy Google for Enterpreteurs powstały w Tel Avivie, Londynie, Seulu, Madrycie, São Paulo, a także w Warszawie. W zamyśle są to miejsca wymiany doświadczeń, spotkań z mentorami i inwestorami oraz przestrzeń, gdzie możecie zakładać i rozwijać własne firmy.
+++
Zobacz też: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa