Prezes PKN Orlen napisał list do minister Rafalskiej ws. zakazu handlu w niedzielę

Postuluje w nim wyłączenie stacji paliw z zakazu, gdyż jak ocenia, jeśli w życie wejdą przepisy w zapowiadanym kształcie, w niedzielę będzie musiało być zamknięte 52 proc. stacji MOP przy autostradach i drogach ekspresowych oraz 37 proc. pozostałych.

Jak podaje PAP, na chwilę obecną projekt ustawy przewiduje, że z zakazu handlu wyłączone będą jedynie stacje paliw prowadzące sprzedaż wyłącznie produktów naftowych i gazowych oraz w których powierzchnia handlowa przeznaczona na ekspozycję i sprzedaż towarów nie przekracza 80 m kw., a w przypadku stacji znajdujących się w miejscach obsługi podróżnych (MOP) zlokalizowanych przy autostradach nie przekracza 150 m kw.

I niestety jest to duży problem, bo według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego aż 75 proc. stacji w Polsce ma ponad 80 m kw. powierzchni, a około połowa stacji w MOP zlokalizowanych przy autostradach ma wielkość przekraczającą 150 m kw. Według Orlenu oznaczałoby to, że po wejściu w życie projektowanych regulacji zamknięciu w niedzielę podlegałoby 52 proc. stacji MOP zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych oraz 37 proc. pozostałych stacji paliw.

"Wejście w życie regulacji w projektowanym kształcie spowoduje więc realne trudności w zakupie paliwa w niedzielę" - napisał prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński w liście do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. "Dla zachowania spójności w systemie obowiązującego prawa zasadne byłoby wprowadzenie wyłączenia dla stacji paliw w ramach procedowanego aktualnie projektu" - dodał.

Jeśli chodzi o inne państwowe firmy, to swoje wątpliwości co do wejścia w życie nowych przepisów w projektowanym kształcie wyraziła też Poczta Polska, która w liście dostępnym na stronie wiadomoscihandlowe.pl informuje o utracie przychodów rządu 190 tys. zł na miesiąc oraz spadku satysfakcji jej klientów.

***

Zobacz też: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (91)
Prezes PKN Orlen napisał list do minister Rafalskiej ws. zakazu handlu w niedzielę
Zaloguj się
 • stefffon

  Oceniono 22 razy 20

  ale dlaczego tylko handel ma odpoczywać w niedzielę? Lekarze i strażacy też chcą odpocząć! Samoloty i pociągi też nie powinny jeżdzić. A jeśli nikt nie pracuje i wszyscy w kościele to właściwie elektrownie też można wyłączyć.

 • junk92508

  Oceniono 22 razy 20

  Rząd się zgodzi na częściowe ustępstwo -

  czynne będą mogły być tylko stacje na trasie Warszawa - Brzeszcze i Warszawa - Zakopane.

 • selda_comment

  Oceniono 10 razy 10

  A ja wolałbym aby ten zakaz i wszystkie inne idiotyzmy uchwalono. Niech rolnicy nie mogą sprzedawać ziemi rolnej a kierowcy tankować w niedzielę, niech nauczyciele idą na bezrobocie a uczniowie trafią do podwójnych roczników, niech wytną Puszcze Białowieską, nich zadłużą nas po korek, niech zakażą środków antykoncepcyjnych i otwierania nowych aptek, niech wymienią sędziów w sądach i trybunałach na najgorsze szumowiny, niech nakażą wszystkim płacić abonament na partyjną telewizję, niech obsadzą wszystkie spółki Misiewiczami, niech pokłócą się i poobrażają na wszystkich w UE, tak aby nas obłożono sankcjami, wywalono ze Strefy Schengen a może w ogóle z Unii...

  Niech rządy tej kliki będą dla nas jak dopust boży. W dupe dostaną wszyscy, ale jak zwykle najbardziej młodzi, biedni i słabo wykształceni (elektorat PiSu), więc dobrze im tak!

 • zsm-5

  Oceniono 12 razy 10

  Słusznie. Nie szwendać się po drogach i marketach. Do kościoła i z powrotem do domu. Jak po drodze benzyny zabraknie to się popchnie, albo konia założy. Albo pieszo przez kałuże i bajora.
  Po piwo i gorzałę na stacje benzynową nie jeździć. Po prezerwatywy też nie - damy 500+.
  Zorganizujemy suwerenowi niedzielę od poranka do wieczora - później już tylko wiadomości TVPIS, paciorek i do łóżek. Po bożemu....

 • wzl_1946

  Oceniono 11 razy 9

  Nawet w DE, gdzie sklepy w niedzielę są zamknięte, stacje pracują normalnie. Bolszewizm PiSuarów to jednak stan umysłu.

 • rajmund.siewierny

  Oceniono 9 razy 9

  Nie lepiej byłoby aby zamiast tych niedziel bez handlu zrobić dni wolne we wszystkie miesięcznice ;-)) Dodatkowo nakazać obowiązkową konsumpcję polskiej wódki w każdy wieczór poprzedzający miesięcznicę ;-)) Czy to nie ten oszust, który naciągnął społeczeństwo na kilkadziesiąt milionów, które to miliony w ostatni dzień "umorzył" starym złodziejom z dawnego porozumienia centrum ???

 • 19orion87

  Oceniono 7 razy 7

  Cholerni katoliccy talibowie. Przecież tu tylko chodzi o ideologizację. A dlaczego w niedziele nadal będą zmuszeni pracować pracownicy innych branż, którzy często o wiele więcej pracy włożyli w zdobycie zawodu? Co to, handel to jakieś święte krowy, którym należy się odpoczynek w niedzielę?
  Dlaczego po wejściu tego idiotycznego prawa, będę musiał zastanawiać się jadąc autostradą, czy będę mógł normalnie kupić paliwo?? Dziki kraj.

 • kater-11

  Oceniono 9 razy 7

  Do kościoła w niedzielę nie pójdę . Dzieci nie wyślę do pedofilów . Na tacę nie dam ani grosza . Głodujących niepracujących w niedzielę pozdrowię z zagranicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX