Apple podał wyniki. Zysk rośnie, ale inwestorzy i tak są rozczarowani. Co się dzieje ze sprzedażą iPhone'ów?

Apple podał w raporcie o wynikach kwartalnych, że sprzedaż jego smartfonów spadła. Wygląda na to, że klienci wstrzymują się z zakupami, czekając na nową odsłonę iPhone'a. Presja rośnie, a konkurencja nie czeka bezczynnie.

W kwartale zakończonym 1 kwietnia Apple sprzedał 50,76 mln iPhone’ów. To o 430 tys. mniej niż w tym samym okresie rok temu. Spadek w ujęciu kwartalnym jest wyraźniejszy, bo aż o ponad jedną trzecią. Tutaj trzeba pamiętać jednak o czynnikach sezonowych – poprzedni kwartał zaczął się jeszcze pod koniec 2016 roku i obejmował też okres świąteczny.

Sprzedaż kluczowych produktów Apple w minionym, drugim kwartale 2017 r. wyglądała tak:

Sprzedaż produktów AppleSprzedaż produktów Apple / Źródło: raport finansowy spółki

Firma sprzedała nie tylko mniej iPhone’ów niż przed rokiem, ale także mniej niż spodziewali się analitycy, którzy liczyli na wzrost sprzedaży. Te oczekiwania widać było na notowaniach spółki – we wtorek kurs zamknął się na rekordowo wysokim poziomie (od początku roku Apple zyskał już 27 proc.). Po zamknięciu giełdy jednak, kiedy Apple podał wyniki kwartalne, kurs w notowaniach posesyjnych spadał nawet o blisko 2 proc.

"Wydaje się nam, że to, co widzimy, to pauza w kupowaniu iPhone’ów, która naszym zdaniem spowodowana jest wcześniejszymi i znacznie częstszymi informacjami na temat przyszłych modeli" – powiedział w rozmowie z analitykami szef Apple Tim Cook, cytowany przez Bloomberga.

Czytaj więcej: Apple nowego iPhone’a pokaże jesienią. Jak może wyglądać? Do sieci wyciekły zdjęcia atrapy urządzenia

Tymczasem konkurencja nie śpi - niedawno swojego nowego smartfona pokazał Samsung.

Jeśli spojrzeć na główne elementy raportu finansowego, wyniki Apple nie były gorsze niż przed rokiem. Przychody ze sprzedaży iPhone’ów lekko wzrosły – klienci kupowali nowe, droższe modele. Ogółem przychody całej firmy zwiększyły się o prawie 5 proc., do 52,9 mld dolarów. Pomógł w tym istotny, kilkunastoprocentowy wzrost przychodów z segmentu usług – czyli m.in. App Store, Apple Music i Cloud. Sam zysk netto zwiększył się do 11,03 mld dolarów (2,10 dolara na akcję) z 10,52 mld dolarów rok temu (1,90 dolara na akcję).

Wyniki kwartalne AppleWyniki kwartalne Apple / Źródło: raport finansowy spółki

Apple kusi gotówką

Firma postanowiła osłodzić nieco gorzkawe dla inwestorów wyniki. Apple siedzi na gotówce – na koniec minionego kwartału miał jej ponad 250 miliardów dolarów. Razem z raportem finansowym ogłosiła, że będzie hojniej dzielić się nią z inwestorami. Na program skupu akcji wyda kolejne 50 mld dolarów, zwiększy też wysokość dywidendy o 10,5 proc.  

W bieżącym kwartale Apple spodziewa się przychodów na poziomie między 43,5 a 45,5 mld dolarów – nieco poniżej oczekiwań analityków.

+++

Zobacz też: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa

Więcej o: