Eurostrefa rośnie już szybciej niż USA. Takim krajom jak Polska będzie trudniej dołączyć do najbogatszych

Marcin Kaczmarczyk
Wstępne, opublikowane w środę przez Eurostat, dane o wzroście PKB w strefie euro są bardzo dobre. Euroland rozwija się już szybciej od USA i w tempie zbliżonym do tych krajów Unii, które nie przyjęły wspólnej waluty.

Wstępne odczyty Eurostatu mówią, że w pierwszym kwartale tego roku gospodarka strefy euro powiększyła się o 0,5 proc. w porównaniu do ubiegłego kwartału i o 1,7 proc. w stosunku do stanu sprzed roku.

W tym samym czasie gospodarka całej Unii urosła odpowiednio o 0,4 proc. i 1,9 proc. Widać więc, że brak euro nie daje teraz wyraźnej przewagi – przynajmniej jeżeli chodzi o tempo wzrostu gospodarki.

Czytaj więcej: Ceny domów w Londynie spadły najbardziej od ośmiu lat. Problemem nie tylko Brexit.

Reuters zwraca uwagę, że strefa euro rozwija się teraz szybciej od USA. Tuż przed długim weekendem majowym amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych (BAE) podało, że gospodarka Stanów Zjednoczonych rosła w pierwszym kwartale w tempie 0,7 proc. – to najgorszy wynik od początku 2014 roku. Gdyby tę samą metodologię do wyliczania dynamiki PKB zastosować do wyliczenia tempa wzrostu eurolandu okazałaby się, że rozwija się ona w tempie aż 1,8 proc.

W najnowszym komunikacie Eurostatu nie ma żadnych informacji o tym, co głównie napędza teraz europejską gospodarkę. Ekonomiści są jednak zgodni, że w wypadku strefy euro są to zarówno konsumpcja prywatna, jak i inwestycje przedsiębiorstw.

Czyli to, co w USA ostatnio kuleje. Z danych BAE wynika, że wydatki konsumpcyjne w USA są najniższe od czterech lat. Do tego amerykańskie firmy są dość ostrożne jeżeli chodzi o inwestycje. Te w pierwszym kwartale dodały 0,69 pkt. proc. do dynamiki PKB. W poprzednim kwartale było to 1,47 pkt. proc.

Czytaj więcej: Trump proponuje wielką reformę podatkową. Bardzo korzystną dla najbogatszych Amerykanów.

Ponadto za oceanem bardzo mocno hamują inwestycje rządu federalnego – Donald Trump je mocno ograniczył. Wydatki instytucji państwowych za oceanem spadły w pierwszym kwartale o 12,4 mld dol.

Tekst pochodzi z bloga „Giełda i gospodarka.pl”

A teraz zobacz WIDEO: Petru: Polska powinna przyjąć euro. Wtedy żaden "pisopodobny" rząd nas nigdy z UE nie wyprowadzi

Petru: Polska powinna przyjąć euro. Wtedy żaden "pisopodobny" rząd nas nigdy z UE nie wyprowadzi

Więcej o: