W marcu HNA Group zakupiła 4,8 proc. akcji Deutsche Banku (DB) i posiada już łącznie 9,92 proc. akcji jednego z najbardziej znanych banków na świecie. Chińczycy w akcjonariacie DB wyprzedzili tym samym rodzinę królewską z Kataru i stali się jego największym akcjonariuszem.
Pakiet akcji niemieckiego banku należący teraz do HNA Group wart jest około 3,7 mld dol.
Tak dużą zmianę w akcjonariacie Deutsche Banku łączyć należy z wdrażanym w marcu programem jego dokapitalizowania. Bank dotknięty wcześniej boleśnie między innymi serią wysokich odszkodowań za niezgodne z prawem praktyki inwestycyjne musiał znaleźć dodatkowe pieniądze. Rozważał między innymi sprzedaż należącego do niego Postbanku. Ostatecznie jednak zarząd zdecydował się na emisję nowych akcji – ten zabieg miał przynieść 8 mld euro nowego kapitału i zakończył się mniej więcej miesiąc temu.
Czytaj więcej: Najtrudniejsze chwile Deutsche Bank przeżywał jesienią ubiegłego roku.
Dobrze znany chiński gigant
HNA Group to spółka znana już dość dobrze na globalnym rynku kapitałowym. Jej historia sięga 1992 roku, kiedy buddyjski nauczyciel Chen Feng założył, korzystając z rządowej pożyczki, linię lotniczą Hainan Airlines. Dzisiaj ten lotniczy przewoźnik jest czwartym największym w Chinach, a sama firma rozrosła się do wielkiego koncernu zajmującego się między innymi, poza przewozami lotniczymi, również handlem nieruchomościami, usługami finansowymi i międzynarodową logistyką.
HNA Group prowadzi od pewnego czasu agresywną politykę zakupów akcji. Jest udziałowcem między innymi Ubera i sieci hoteli Hilton. Firma w 2016 roku znajdowała się na 353 miejscu rankingu Fortune Global 500, największych korporacji świata. Plany ma bardzo ambitne. Do 2030 roku HNA Group chce zostać jedną z 30 największych globalnych firm.
Czytaj więcej: Japonia nie chce sprzedać fabryki Chińczykom. Do akcji wkracza Apple.
Zamierza też mocniej zaistnieć na światowym rynku finansowym. Być może dlatego kupiła akcje DB, a wcześniej w tym roku akcje amerykańskiego funduszu hedgingowego Skybridge Capital, który zarządza aktywami o wartości około 12 mld dol. – jego założycielem jest Anthony Scaramucci, jeden z ważnych doradców ekonomicznych Donalda Trumpa.
Na przełomie tego i poprzedniego roku HNA przejęła też za 460 mln dol. nowozelandzki fundusz inwestycyjny UDC Finance zajmujący się również leasingiem. HNA naprawdę prowadzi już globalne inwestycje i to w wielu branżach.
Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.