Najwyżej wyceniana na giełdzie polska spółka jest już warta ponad 50 mld zł

PKN Orlen jest najbardziej wartościową polską spółką na giełdzie w Warszawie. Wycena firmy cały czas rośnie i dziś przebiła poziom 50 miliardów złotych.

Przekroczenie poziomu 50 mld zł zauważył na Twitterze Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny portalu strefainwestorow.pl.

Jak wyliczył Paweł Biedrzycki, od giełdowego dołka w 2009 roku, Orlen zyskał na wartości ponad 630 proc.

Jeszcze na koniec ubiegłego roku PKN Orlen był na GPW wyceniany na niespełna 38 mld zł. Od początku tego roku wycena spółki wzrosła zatem już o prawie 40 proc.

Giełdowa wycena PKN OrlenGiełdowa wycena PKN Orlen / Źródło: stooq.pl

W poniedziałek po południu tuż przed 15:00 wycena Orlenu to nieco powyżej 51 mld zł. Na kolejnych miejscach w WIG20 pod tym względem znajdują się PKB BP (44,5 mld zł), PZU (38,4 mld zł), PGNiG (36,8 mld zł), Pekao SA (36,5 mld zł), BZ WBK (34,9 mld zł), KGHM (22,6 mld zł), PGE (21,3 mld zł), mBank (18,6 mld zł) i pierwszą dziesiątkę zamyka Cyfrowy Polsat (15,8 mld zł).

Wszystkie spółki z WIG20 wyceniane są na blisko 400 mld zł, od początku roku ta wycena wzrosła o 20 proc. W podobnym tempie urosła kapitalizacja indeksu szerokiego rynku, czyli WIG - to obecnie ponad 1,3 bln złotych. Na polskiej giełdzie pod względem wyceny rynkowej Orlen wyprzedzają dwie spółki zagraniczne, a dokładnie banki - Santander i UniCredit.

Czytaj też: Nowy rekord wszech czasów na warszawskiej giełdzie jest w zasięgu ręki. Od ostatniego minęło prawie 10 lat

Dziś PKN Orlen jest na lekkim plusie. Spółka podała, że jej marża rafineryjna wzrosła do 7 USD na baryłce 5,3 USD w marcu. To także więcej niż w kwietniu przed rokiem, kiedy marża wynosiła 6,2 USD na baryłce. 

+++

Zobacz też: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa

Więcej o: