Polska widziana oczami Ukraińców musi być pięknym krajem. Im naprawdę się u nas podoba

Z roku na rok Ukraińcy czują się w Polsce coraz lepiej. Są zadowoleni z pracy, płacy i szefów. W dłuższej perspektywie przeszkadza im brak stabilizacji i kiepska wizja rozwoju.

Agencja pracy tymczasowej OTTO Work Force Polska przygotowała raport dotyczący opinii pracowników z Ukrainy na temat pracy w Polsce.

Wynika z niego, że aż 94 proc. Ukraińców jest zadowolonych z pracy w naszym kraju. To wzrost o 10 proc, w stosunku do poprzedniej edycji badania, którą wykonano w 2015 r.

Największy wpływ miała na to poprawa zarobków. Zadowolenie z pensji wzrosło od grudnia 2015 r. do 2017 r. o 40 proc. – z poziomu 50 proc. do 90 proc. W tym czasie, jak podaje OTTO, wynagrodzenie pracowników zza wschodniej granicy podwyższyło się średnio o 300 zł.

Kwota na pierwszy rzut oka nie robi wrażenia, jednak jak tłumaczy Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią, pensja minimalna na Ukrainie w 2016 r. wynosiła równowartość 220 zł.

Pieniądze pieniędzmi, ale nie bez znaczenia pozostaje pozytywna ocena otwartości Polaków na pracowników z Ukrainy. Aż 96 proc. spośród nich uważa, że jesteśmy otwartym i przychylnym narodem. W efekcie 89 proc. pracowników jest zadowolonych z relacji ze współpracownikami, a 87 proc. również z relacji z przełożonym.

Raport: Opinia pracowników z Ukrainy na temat pracy w Polsce 2017/ dane OTTO Work ForceRaport: Opinia pracowników z Ukrainy na temat pracy w Polsce 2017/ dane OTTO Work Force 

Jak czytamy w opracowaniu raportu początkowo pracowników z Ukrainy zatrudniali przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy – głównie do prac sezonowych, na polach, w sadach, w przetwórstwie. Obecnie bardzo duże zainteresowanie pracownikami z Ukrainy notujemy wśród międzynarodowych korporacji, które dbają o atmosferę i stawiają na pozytywne relacje z pracownikami. - Mają także większe doświadczenie w zarządzaniu wielokulturowym środowiskiem pracy, stąd prawdopodobne rosnące zadowolenie z relacji w miejscu pracy – tłumaczy Tomasz Dudek.

Dodatkowo zaobserwowano znaczny wzrost liczby osób, które pracują zgodnie z własnym wykształceniem. Wskaźnik wzrósł z poziomu 8 do 29 proc.

Chętnie by u nas zostali, ale...

Już 48 proc. Ukraińców planuje pozostać w Polsce na stałe. To aż o 38 proc. więcej niż pod koniec 2015 roku. Dla zdecydowanej większości (82 proc.) zachętą do tego byłaby gwarancja długotrwałego zatrudnienia (wzrost o 32 proc. w porównaniu
z 2015 r.) oraz dla 42 proc. możliwości rozwoju (wzrost o 15 proc.).

Raport Opinia Pracowników z Ukrainy na temat pracy w Polsce 2017/ dane OTTO Work ForceRaport Opinia Pracowników z Ukrainy na temat pracy w Polsce 2017/ dane OTTO Work Force