Praktiker: firma straciła płynność finansową. Zdesperowani pracownicy piszą do rządu

Nie dostali ani pensji za kwiecień, ani wypowiedzeń i świadectw pracy niezbędnych do poszukiwania nowego zatrudnienia. Solidarność z Praktiker Polska apeluje do minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o interwencję. Spółka przyznaje - "straciliśmy płynność finansową".

- Nie wiemy, czy w ogóle dostaniemy zaległe pensje. Nie możemy szukać nowej pracy. Sprawa dotyczy ponad 500 pracowników. W wielu przypadkach są to jedyni żywiciele rodzin, matki samotnie wychowujące dzieci – mówi Mariusz Włodarczyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Praktiker Polska.

„W kwietniu pakowaliśmy towar w zamkniętym markecie. Nie płacą ZUS, nie zapłacili nam wynagrodzeń za kwiecień” – pisze w liście do redakcji pracownica sklepu.

Solidarność skarży się, że z zarządem firmy nie mają żadnego kontaktu. - 8 maja na nasz wniosek w firmie zjawili się inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Jednak im również nie udało się skontaktować z przedstawicielami zarządu – informuje przewodniczący Włodarczyk. 

Ratunku Solidarność z Praktikera szuka w Ministerstwie Rodziny Pracy, i Polityki Społecznej. W piśmie do minister Rafalskiej apelują o objęcie sytuacji „specjalnym nadzorem” przez podległe jej instytucje. Jak piszą, zaangażowanie resortu „pozwoliłoby uniknąć eskalacji niepokojów społecznych w spółce”.

Co się dzieje w Praktikerze?

Od listopada 2016 r. Praktiker znajdował się w postępowaniu sanacyjnym, ale w połowie kwietnia br. sąd rejonowy w Warszawie umorzył je.

W październiku 2016 r. spółka Metro Properties, która jest właścicielem centrów M1, z powodu długów wypowiedziała Praktikerowi umowy najmu. W lutym br. do większości sklepów wkroczyli komornicy, zajmując powierzchnię handlową.

„Drastyczne zmniejszenie liczby placówek handlowych spowodowało, że firma straciła płynność finansową” - komentuje w oświadczeniu prasowym Praktiker Polska.

Spółka zamyka kolejne sklepy, m.in. w Rybniku, Opolu, Jankach, Lublinie, Rzeszowie, Czeladzi, Bytomiu, Częstochowie czy Zabrzu.

„Obecnie działalność prowadzi już tylko kilka marketów m.in. w Gdańsku, Grudziądzu i Nowym Sączu. W pozostałych placówkach pracownicy codziennie rano meldują się w pracy tylko po to, aby podpisać listę obecności (...) W ostatnim czasie siedzibę spółki przeniesiono z Warszawy do Dąbrowy Górniczej. Jednak pod wskazanym w firmowych dokumentach adresem jest tylko skrzynka z nazwą firmy” - czytamy w oświadczeniu Solidarności w Praktikerze.

„Zatwierdzony przez Panią Sędzię-Komisarz, plan restrukturyzacyjny zakładał funkcjonowanie przedsiębiorstwa złożonego z trzynastu placówek handlowych i nie przewidywał dalszych zwolnień grupowych pracowników Spółki. Dlatego zarządca nie może zwolnić pracowników" – tłumaczy kwestię braku zwolnień i świadectw pracy Praktiker. Dodaje, że świadectwa pracy osób, które zakończyły już pracę w spółce są wystawiane na bieżąco.

Już w styczniu informowaliśmy, że spółka nie wypłaca na czas wynagrodzeń i odpraw zwalnianym pracownikom.

Poniżej publikujemy pełne oświadczenie Praktikera:

"Praktiker Polska Sp. z o.o.  informuje, iż w związku z niedopuszczalną, zdaniem Zarządcy, egzekucją komorniczą na zlecenie naszego największego wynajmującego, której skutkiem jest zablokowanie działalności handlowej 9 z 13 marketów dalsza realizacja planu restrukturyzacyjnego stała się niemożliwa.

Drastyczne zmniejszenie liczby placówek handlowych spowodowało, że firma straciła płynność finansową. Zgodnie z obowiązującym prawem restrukturyzacyjnym i zaistniałą sytuacją, Zarządca złożył stosowny wniosek do Sędziego Komisarza. Sąd na jego podstawie umorzył postępowanie sanacyjne (obwieszczenie Monitorze Sądownym i Gospodarczym z dnia 26.04.2017). Praktiker Polska wielokrotnie podkreślał, że według nowego prawa restrukturyzacyjnego podjęte działania są niedopuszczalne, co potwierdzają Sądy w uzasadnieniach wydanych orzeczeń. Niestety Spółka nadal oczekuje na rozpoznanie kluczowych skarg. 

Pomimo trudnej sytuacji i zablokowania sprzedaży w aż 9 lokalizacjach spółka dotychczas regulowała zobowiązania względem pracowników.

W zaistniałych obecnie okolicznościach część pracowników nie mogła otrzymać wynagrodzenia za kwiecień. Pomimo umorzenia postępowania sanacyjnego Zarządca podejmuje wszelkie działania, by podtrzymać działanie przedsiębiorstwa w obecnym wymiarze i zabezpieczyć środki na obsługę ewentualnego postępowania upadłościowego.

Jeśli chodzi o świadectwa pracy osób, które zakończyły już pracę w Spółce - są wystawiane na bieżąco.

Zatwierdzony przez Panią Sędzię-Komisarz, plan restrukturyzacyjny zakładał funkcjonowanie przedsiębiorstwa złożonego z trzynastu placówek handlowych i nie przewidywał dalszych zwolnień grupowych pracowników Spółki, dlatego zarządca nie może zwolnić pracowników.

Pomimo umorzenia postępowania sanacyjnego, Zarządca musi dążyć do zachowania majątku w jak najlepszym stanie, kierując się interesem wszystkich wierzycieli, a swoimi działaniami nie może wykraczać poza uprzednio zaakceptowany".

***

Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz [NEXT TIME]

Więcej o: