Wicepremier Morawiecki zapewnia, że jeszcze w tym roku luka VAT zmniejszy się o połowę. Budżet może zyskać nawet 20 mld zł

Wicepremier Mateusz Morawiecki twierdzi, że uszczelnianie VAT przynosi coraz wyraźniejsze korzyści. Luka szacowana na 40 mld zł może jeszcze w tym roku zostać w połowie zlikwidowana.

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów twierdzi, że lukę powstałą na skutek słabej ściągalności podatku VAT uda się znacznie ograniczyć. Jeszcze w tym roku do budżetu z powodu lepszej egzekucji przepisów ma trafić 15 do 20 mld złotych. To sporo, bo luka VAT szacowana jest na ok. 40 mld zł.

Czytaj też: Prof. Jerzy Hausner: Dawałem Mateuszowi Morawieckiemu kredyt zaufania [WYWIAD NEXT+]

Gdyby zapowiedzi ministra znalazły potwierdzenie w faktach byłby to rzeczywiście  spory sukces. Oznaczałoby, że działania aparatu skarbowego skuteczne ograniczają procedery takie jak: karuzela VAT, handel fikcyjnymi fakturami czy występowanie o zwrot podatku w związku z eksportem, który faktycznie nie miał miejsca.

Wyższe dochody

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale tego roku dochody budżetu z tytułu podatku VAT były o 40 proc. wyższe niż w analogicznym okresie rok temu. Poprawa ściągalności miała nastąpić m.in. na skutek wprowadzenia pakietu paliwowego. Od kilku miesięcy resort co jakiś czas informuje o rozbiciu kolejnej grupy handlującej nielegalnym paliwem. Przeprowadzono też nowelizację ustawy o VAT - w jej ramach w tym roku wykreślono z rejestru podatników VAT ponad 39 tys. firm, z których większość nie prowadziła działalności. 

Eksperci nie są jednak tak jednoznacznie optymistyczni jak przedstawiciele rządu. Według nich te działania resortu przyniosą efekty, ale tak naprawdę dopiero za jakiś czas. Teraz wzrost dochodów z VAT podbijają głównie zwroty tego podatku, działa też swego rodzaju "efekt świeżości", który - przynajmniej na razie - zniechęca oszustów.

Na efekty działań uszczelniających trzeba czekać wiele miesięcy. To nie jest tak, że one następują z dnia na dzień. Nie będzie też tak, że dadzą nagle dodatkowe 20 mld zł rocznie. To nie ta skala. Tym bardziej, że oszuści nie przyglądają się biernie działaniom fiskusa. Szukają nowych luk i sposobów na wyłudzenie podatku

– przekonuje ekspert Tomasz Michalik, doradca podatkowy w firmie MDDP.

***

Więcej o:
Komentarze (62)
Wicepremier Morawiecki zapewnia, że jeszcze w tym roku luka VAT zmniejszy się o połowę. Budżet może zyskać nawet 20 mld zł
Zaloguj się
 • ele37174

  Oceniono 13 razy 5

  Spokojnie... PO będzie miała niedługo jeszcze lepszy PROGRAM :)

 • iku1

  Oceniono 6 razy 4

  Wziął sobie do głowy ten VAT i nie potrafi przestać o tym myśleć.Chociaż zjechał trochę bo niedawno
  mówił o 100 mld.
  Niech ktoś mu powie prawdę,że NIE MA takiej luki ,w takiej skali.Może to są dziesiątki milionów albo mniej.

 • Marcin Malinowski

  Oceniono 4 razy 4

  czy ten pan potrafi zrobić w końcu coś praktycznie pożytecznego oprócz snucia wielkich wizji i snów o potędze? do roboty panie do roboty bo na razie jesteś pan na etapie prezentacji w power poincie :-)

 • kruk6666

  Oceniono 8 razy 2

  Jest maj , od nowego roku US nie zwracają VAT-u firmom , tak bezczelnej kreatywnej księgowości nigdy nie było ,ciekawe co zrobią pod koniec roku, firmy przez to padają jak muchy.

 • kertog123

  Oceniono 1 raz 1

  zobaczymy pod koniec roku. Ja obstawiam, ze na koniec 2017 dług publiczny wzrosnie o kolejne 100 MILARDów złotych i wyniesie 1 bilion 100 miliardów

 • tomspeed

  Oceniono 9 razy 1

  A potem w telewizji usłyszymy ile firm padło przez błędne działanie skarbówki. Jak wykończyli firmę za vat który miała zapłacić mimo że zleceniodawca nie zapłacił itd !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX