Masowy atak hakerów w Europie. Część brytyjskich szpitali odsyła pacjentów do domów

Marcin Kaczmarczyk
W piątek hakerzy przeprowadzili atak na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy komputerów z całego świata. Próbowali zaszyfrować pliki z danymi między innymi w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Rosji i na Tajwanie. Sparaliżowali pracę niektórych brytyjskich szpitali.

Po południu w piątek rzecznik brytyjskiego NHS, odpowiednika naszego Narodowego Funduszu Zdrowia, potwierdził, że znaczna liczba komputerów instytucji została zaatakowana przez wirus typu ransomware, czyli taki, który szyfruje pliki na komputerze i następnie proponuje ich odszyfrowanie po wniesieniu opłaty bitcoinami na konto należące do cyberprzestępców.

Prawdopodobnie, na co wskazują pierwsze wyniki śledztwa prowadzonego już przez brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, jest to mutacja bardzo groźnego wirusa Wanna Decryptor. Za odszyfrowanie plików na pojedynczym komputerze hakerzy żądają 300 lub 600 dolarów płatnych bitcoinami.

Początkowo mówiono o 16 zaatakowanych instytucjach będących częścią NHS. Wieczorem w piątek ich liczba wzrosło do 40. Wśród nich są między innymi szpitale w Londynie oraz w północno-zachodniej i w centralnej Anglii.

Czytaj więcej: Hakerzy atakowali również ostatnio sztab wyborczy Emmanuela Macrona.

Z atakami ransomware w piątek zmagało się też między innymi wiele hiszpańskich firm. Wśród nich jest np. Telefonica, gigant telekomunikacyjny. W niektórych hiszpańskich spółkach personel wyłączał komputery z danymi, by ograniczyć ryzyko strat spowodowanych przez cyberprzestępców. Raportowano też o podobnych problemach w Portugalii.

Jeden z inżynierów z firmy antywirusowej Avast późnym popołudniem mówił, że w piątek zarejestrowano na całym świecie co najmniej 36 tys. ataków ransomware. Kilka godzin później specjaliści z Avast informowali, że zaatakowanych zostało już ponad 75 tys. komputerów w 99 krajach - najwięcej w Rosji, na Ukrainie i Tajwanie.

Sytuacja w niektórych zaatakowanych instytucjach jest bardzo poważna. Brytyjski NHS zachęca np., by pacjenci - jeżeli stan ich zdrowia na to pozwala – przełożyli swoją wizytę w placówkach, które zostały zaatakowane.

O masowym ataku powiadomione zostały między innymi rządy takich krajów jak Wielka Brytania i Hiszpania.

Tekst pochodzi z bloga „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o:
Komentarze (19)
Masowy atak hakerów w Europie. Część brytyjskich szpitali odsyła pacjentów do domów
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 3

  Masowy atak hakerów w Europie. Część brytyjskich szpitali odsyła pacjentów do domów... Ciekawa wiadomość bo
  polskich pacjentów nikt nie wysyła do Torunia. A szkoda, tam by wyzdrowieli.

 • magtic

  0

  a u mnie dzisiaj właśnie dysk padł w laptopie... ciekawe...

 • single_malt

  0

  czekamy niecierpliwie na "internet of things" czyli komumikacje przedmiotow.. To bedzie dopiero zabawa dla hakerow jesli wszystko bedzie mialo polaczenie z Internetem.. Nie ma chyba lepszej zabawy niz zhakowanie inteligentnego dom czy fabryki. Nie mowiac o armii. Problem w tym ze obecni decydenci wysokiego szczebla nie maja o stosowanych technologiach informatycznych bladego pojecia - a czasy ignorantow w technice i w polityce sie definitywnie skonczyly tyle ze nikt nie chce tego przyznac otwarcie i nadal wybieramy demokratyczna wiekszoscia glosow kolejnych ignorantow. Skutki beda oplakane.

 • krynolinka

  Oceniono 6 razy 0

  Polsce nie grozi atak na szpitale.Są za biedne, nie miałby kto okupu zapłacić. Chyba, że szybka zbiórka na korytarzu wśród pacjentów..

 • student_zebrak

  Oceniono 1 raz -1

  ciekawe, jakie ograniczenia zafunduja nam sluzby ? oczywiscie dla naszego dobra.

 • derp970

  Oceniono 1 raz -1

  Zapomnieliście wspomnieć, że atak dokonany został jednym z narzędzi, które wyciekło NSA w czerwcu. Tak to się kończy, gdy skorumpowane rządy ukrywają luki w zabezpieczeniach, żeby się móc nimi "bawić" (najczęściej w szpiegostwo ekonomiczne, bo ci bandyci z "instytucji" pokroju NSA czy CIA nic innego nie robią).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX