Wiedźmin i Netflix rozgrzały inwestorów. Spółka Tomasza Bagińskiego mocno rośnie

Platige Image, spółka, w której udziały ma Tomasz Bagiński, urosła dziś na giełdzie o ponad 36 proc. To efekt ujawnionej informacji o współpracy z Netfliksem.

Platige Image to studio animacji i postprodukcji, jej specjalność to grafika komputerowa, animacje 3D i cyfrowe efekty specjalne. Wyprodukowała między innymi nominowany do Oskara krótkometrażowy film "Katedra" w reżyserii Tomasza Bagińskiego, a w ostatnim czasie brała na przykład udział w projekcie "Legendy Polskie" dla Grupy Allegro.

Tomasz Bagiński jest jednym z głównych akcjonariuszy Platige Image - ma nieco ponad 8 proc. udziałów (pozostałych, którzy mają powyżej 5 proc. jest dwóch). Ich wartość właśnie wyraźnie wzrosła, na dziś jest to 133 mln zł. Platige Image to spółka notowana na alternatywnym rynku GPW New Connect. Dziś kurs wystrzelił. Po południu akcje zyskiwały nawet ponad 40 proc., a skończyło się na wzroście o 36,6 proc. Za jedną akcję płacono 55 zł wobec 40,25 zł wczoraj.

Notowania spółki Platige ImageNotowania spółki Platige Image / Źródło: stooq.pl

Ten wzrost to efekt jednej informacji. W południe spółka opublikowała giełdowy komunikat, w którym poinformowała, że będzie współpracować z Netflix Entertainment przy produkcji serialu o wiedźminie Geralcie ("The Witcher"), opartym na prozie Andrzeja Sapkowskiego.

Platige Image ma przekazać do Netfliksa prawa, które umożliwiają wyprodukowanie serialu, jednak Netflix nie będzie do tego zobowiązany i sam będzie podejmować decyzje w tej sprawie. W komunikacie jest mowa o założeniach produkcji pierwszego i kolejnych sezonów - czyli jest szansa, że będzie to dłuższy cykl.

Jeśli Netflix zdecyduje się rozpocząć produkcję, to Platige Image będzie zaangażowany do wykonania określonych efektów specjalnych, a Tomasz Bagiński zostanie jednym z jego reżyserów. Ta współpraca może objąć szerszy zakres. W komunikacie Platige Image czytamy: "BDM [Binding Deal Memorandum - wiążące podstawowe warunki umowy - red.] jest dokumentem, który stanowi podstawę do dalszych rozmów dotyczących usług realizacji zdjęć filmowych i efektów specjalnych."

Nie wiadomo, ile warta jest ta umowa, spółka pisze, że zależeć będzie od uzgodnionego zakresu usług. Firma ujawnia jedynie, że w memorandum zapisano gwarancję minimalnych przychodów z realizacji pierwszego sezonu - miałoby to być nie więcej niż 10 proc. przychodów grupy za ubiegły rok. Skonsolidowane przychody Platige Image wyniosły w ubiegłym roku 89 mln zł.

To, że taki projekt jest przygotowywany, zarząd zresztą sygnalizował w dołączonym do raportu za 2016 rok liście do akcjonariuszy. Pisał wtedy: "W ubiegłym roku rozwijaliśmy produkcje własne m.in.: pełnometrażowe filmy animowane 'Another Day of Life' oraz 'Fatima'. W USA kontynuowane są rozmowy ze strategicznymi partnerami i do projektu filmowego 'Wiedźmin'".

Platige Image może być kolejną giełdową spółką, która zyska dzięki popularnemu cyklowi książek Andrzeja Sapkowskiego. Międzynarodowy sukces przyniósł on wcześniej producentowi gier, firmie CD Projekt.

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]