Prestiżowe wyróżnienie. Polski banknot najlepszy na świecie

Polski banknot o nominale 20 złotych, wyemitowany w ubiegłym roku z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, wyróżniono nagrodą za najlepszy banknot kolekcjonerski na Currency Conference.

Wykonawcą nagrodzonego banknotu jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, powstał na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Do obiegu, w nakładzie 35 tysięcy sztuk, wszedł 12 kwietnia 2016 r. Autorem projektu jest Krystian Michalczuk, artysta-grafik z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Nagrodę ex aequo przyznano Bankowi Centralnemu Chin za banknot 100-yuanowy.

Złotą statuetkę przyznaje International Association of Currency Affairs (IACA), jest to jedno z najbardziej prestiżowych trofeów w branży producentów banknotów.

Kolejne wyróżnienie

To kolejne wyróżnienie dla banknotów, które powstały w Polsce. International Association of CurrencyAffairs (IACA) nominowała w tym roku do nagrody w kategorii „najlepszy banknot promocyjny” druk zabezpieczony pt. „Szachy”, który powstał również w PWPW. Pokazuje on najnowsze możliwości technologiczne wytwórni. Z kolei dwa lata temu złotą statuetką uhonorowano inny polski banknot, wyprodukowany na podłożu polimerowym, który zatytułowano „Setna rocznica utworzenia Legionów Polskich”. 

Currency Conference odbyła się w dniach 14-17 maja w stolicy Malezji Kuala Lumpur. Jest organizowanym od 1992 r. corocznym wydarzeniem skupiającym przedstawicieli banków centralnych, instytucji finansowych i innych podmiotów zaangażowanych w politykę monetarną i przemysł związany z papierami wartościowymi na całym świecie.

Więcej o: