Koniec z horrendalnymi cenami wody na Lotnisku Chopina. Za butelkę nie zapłacimy już 9 zł

Daniel Maikowski
Butelka wody za 8, a nawet 9 złotych? Władze Lotniska Chopina deklarują, że wkrótce się to zmieni. Lotnisko zaoferuje pasażerom wodę butelkowaną w przystępnej cenie, a także dostęp do źródeł bezpłatnej wody pitnej.

Ceny wody na polskich lotniskach należą dziś do najwyższych w Europie. Podczas, gdy władze 126 europejskich lotnisk zdecydowały się obniżyć cenę półlitrowej butelki wody do 1 euro, na naszych lotniskach wciąż płacimy za nią 8, a nawet 9 zł.

Czytaj też: Który minister najbardziej zadłużył polską gospodarkę? Sprawdziliśmy!

Ta sytuacja zaalarmowała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który w styczniu zwrócił się do władz polskich portów lotniczych z pytaniem, z czego wynikają często rażąco zawyżone ceny wody, którą można kupić na ich terenie.

Na skutek podjętej przez podległy mi Urząd interwencji, jedyne krajowe lotnisko tranzytowe - Lotnisko Chopina - zadeklarowało podjęcie działań zmierzających do udostępnienia pasażerom na terenie strefy zastrzeżonej dodatkowych źródeł zaopatrzenia w wodę butelkowaną w przystępnej cenie oraz dostępu do źródeł bezpłatnej wody pitnej.

 - czytamy w odpowiedzi na poselską interpelację złożoną na ręce prezesa UOKiK.

Kiedy możemy spodziewać się obniżek?

UOKiK podkreśla, że rozmowy z Lotniskiem Chopina dotyczące obniżek cen wody znajdują się obecnie na etapie finalizacji. 

O ich rezultatach, w tym terminach realizacji przyjętych przez Lotnisko Chopina zobowiązań, jak również o ostatecznych wynikach badania rynku w zakresie cen wody na polskich lotniskach, po zakończeniu analizy sprawy, UOKiK poinformuje w komunikacie na swojej stronie internetowej.

- czytamy.

Co z innymi lotniskami?

Póki co, nie wiemy czy śladem Lotniska Chopina podążą również inne porty. Z informacji UOKiK wynika, że rząd nie planuje obecnie wprowadzenia zmian w przepisach, które ustaliłyby górną granicę cen wody pitnej na polskich lotniska.

Więcej o: