PKO BP zarabia coraz mniej. Największy bank w Polsce zaliczył najsłabszy kwartał od ponad roku. Wiemy dlaczego

Rafał Hirsch
Zysk netto banku PKO BP w pierwszym kwartale ledwo przekroczył 500 mln złotych. Jak na ten bank to mało - jeszcze 3 lata temu zyski przekraczały 800 mln złotych co kwartał. Teraz jednak znacznie więcej kosztuje utrzymywanie bezpieczeństwa w sektorze bankowym.

W ciągu ostatnich trzech lat zysk PKO BP był niższy niż obecnie tylko jeden raz. Pod koniec 2015 roku wszystkie banki musiały zrzucić się na pokrycie kosztów bankructwa Banku Spółdzielczego w Wołominie. Kosztowało to wtedy PKO BP ponad 270 mln złotych. W efekcie zysk za ostatni kwartał 2015 roku był wyjątkowo mały. Teraz żaden bank nie upadł, a wyniki PKO BP znów wyglądają słabo

Zysk netto PKO BPZysk netto PKO BP dane: PKO BP

Tym razem zysk banku jest o 18 procent niższy niż rok temu i o 11 procent niższy niż kwartał temu. Jednocześnie pierwszy raz od kilku lat PKO BP zaliczył dwa kwartały z rzędu z zyskiem netto poniżej 600 mln złotych. 

Co się dzieje?

Sam PKO BP tłumaczy mniejsze zyski większymi kosztami. Do zwiększonych kosztów działalności dochodzą też wyższe podatki – dochodowy i bankowy

Dlaczego zysk PKO BP jest niższy niż rok temu?Dlaczego zysk PKO BP jest niższy niż rok temu? źródło: PKO BP

Wzrost kosztów w PKO BP nie wynika ze zmian wewnętrznej polityki w banku. Podobnie jak pod koniec 2015 roku znów chodzi o Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a dokładniej o istniejący w nim od kilku miesięcy fundusz przymusowej restukturyzacji banków. Na fundusz muszą zrzucać się banki. Składka w tym roku wynosi aż 1,182 mld PLN.  

PKO BP podobnie jak inne banki zaksięgował ją na początku roku, stąd niższy zysk banku. 

Fundusz przymusowej restrukturyzacji banków to wymóg ogólno unijny. Jego sens to ochrona podatników przed finansowaniem ratowania upadających banków. Teraz jeśli jakiś duży bank wpadnie w poważne tarapaty będzie można go uratować za pieniądze z tego właśnie funduszu, nie ruszając środków z budżetu państwa.

Sytuację ratuje coraz niższe oprocentowanie lokat

System bankowy jest więc bardziej bezpieczny, ale za to więcej kosztuje. Z drugiej strony banki nadal chcą zarabiać więcej. Z danych PKO BP wynika, że bankowi udaje się coraz więcej pieniędzy zarabiać na najbardziej bazowej działalności, czyli na odsetkach.

Z tego tytułu bank w pierwszym kwartale zarobił prawie 200 mln złotych więcej niż rok temu. Częściowo dlatego, że udzielił więcej kredytów, ale także dlatego, że coraz mniej płaci za depozyty, o czym zresztą sam wspomina

Średnie oprocentowanie depozytów w PKO BP wciąż spadaŚrednie oprocentowanie depozytów w PKO BP wciąż spada źródło: PKO BP

Marża odsetkowa, która pokazuje efektywność podstawowego biznesu każdego banku w przypadku PKO BP w pierwszym kwartale 2017 urosła do 3,2 punktów procentowych. Czyli średni poziom odsetek, które bank zarabia na kredytach, albo innego rodzaju inwestyacjach (np. obligacjach, które kupuje) jest o 3,2 punktu procentowego wyższy niż średni poziom odsetek, które bank wypłaca tym, którzy przynoszą do banku swoje pieniądze – tu chodzi oczywiście głównie o oprocentowanie lokat i depozytów. 

Mamy więc sytuację, w której różnica między oprocentowaniem depozytów i oprocentowaniem kredytów robi się coraz większa, ale bank taki jak PKO BP wcale nie ma z tego powodu większego zysku, bo musi coraz więcej płacić na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czyli na utrzymywanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w całym systemie. PKO BP to najwiekszy bank w Polsce, ale w wielu innych bankach na początku 2017 roku wyglądało to bardzo podobnie.

Więcej o: