Dolary są najtańsze od ponad roku. Podziękujcie Angeli Merkel

Rafał Hirsch
Kurs dolara spadł dziś do poziomu najniższego od kwietnia 2016. To efekt uboczny wypowiedzi kanclerz Niemiec. Angela Merkel powiedziała, że euro jest zbyt tanie. Reakcja rynku była natychmiastowa - euro podrożało, za to dolar potaniał.

Jeśli planujecie jakieś zakupy w internecie za dolary – jakieś książki z Amazona, czy też kolczyki z Aliexpress – to może być dobry moment. Kurs dolara jest teraz w okolicach 3,73 złotych. Tak tani nie był od początków kwietnia 2016 roku. 

Dolary w Polsce są najtańsze od kwietnia 2016. Od początku roku potaniały już o 45 groszyDolary w Polsce są najtańsze od kwietnia 2016. Od początku roku potaniały już o 45 groszy wykres: investing.com

Dolar był bardzo silną walutą przez cały ubiegły rok. Po wyborze Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta USA kurs amerykańskiej waluty dotarł do w okolice 4,28 PLN. Było to w połowie grudnia. Od tamtej pory dolar tanieje. Najpierw był to ruch bardzo nieśmiały, teraz jest coraz szybszy.

To, co dzieje się z dolarem na naszym rynku jest zwykle odbiciem tego jak zachowują się wobec siebie dolar i euro. Kiedy dolary tanieją do euro, wtedy najczęściej są tańsze także wobec złotego.

Z kolei relacja dolara i euro jest uzależniona przede wszystkim od dwóch rzeczy – pierwszą są oczekiwania rynku w kwestii tego co będzie się dziać ze stopami procentowymi w USA i w strefie euro. Drugą kwestią są wypowiedzi polityków, które potrafią „ruszyć rynkiem”.

Dziś w tym obniżce kursu dolara pomogła Angela Merkel, która powiedziała, że euro jest zbyt słabe.

Rynek finansowy zawsze unika „kopania się z koniem”, więc jeśli ważny polityk coś mówi na temat tego rynku, to inwestorzy bardzo szybko dostosowują się do tych słów. Dziś po słowach o tym, że euro jest zbyt tanie europejska waluta natychmiast podrożała. Oczywiście podrożała głównie wobec dolara, bo to najważniejszy rynek finansowy na świecie.

W efekcie w Polsce kurs euro praktycznie się nie zmienił, ale dolary potaniały. Z kolei na świecie euro jest właśnie najsilniejsze do dolara od listopada ubiegłego roku. 

Euro drożeje do dolara systematycznie od kilku miesięcy ze względu na pierwszy czynnik o którym pisaliśmy wyżej. Na początku roku rynek oczekiwał aż trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku w USA. Nie było też żadnych perspektyw zaostrzenia polityki monetarnej w streie euro. Dzisiaj rynek obstawia, że takie zaostrzenie może się pojawić w 2018, natomiast mało kto dalej wierzy w trzy podwyżki stóp w USA. Jedna już była, druga ma być wkrótce, ale co do trzeciej, to inwestorzy są bardzo sceptyczni. Te zmiany w oczekiwaniach przekładają się na systematyczny wzrost notowań euro wobec dolara.

Więcej o: