Jeśli planujecie jakieś zakupy w internecie za dolary – jakieś książki z Amazona, czy też kolczyki z Aliexpress – to może być dobry moment. Kurs dolara jest teraz w okolicach 3,73 złotych. Tak tani nie był od początków kwietnia 2016 roku.
Dolary w Polsce są najtańsze od kwietnia 2016. Od początku roku potaniały już o 45 groszy wykres: investing.com
Dolar był bardzo silną walutą przez cały ubiegły rok. Po wyborze Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta USA kurs amerykańskiej waluty dotarł do w okolice 4,28 PLN. Było to w połowie grudnia. Od tamtej pory dolar tanieje. Najpierw był to ruch bardzo nieśmiały, teraz jest coraz szybszy.
To, co dzieje się z dolarem na naszym rynku jest zwykle odbiciem tego jak zachowują się wobec siebie dolar i euro. Kiedy dolary tanieją do euro, wtedy najczęściej są tańsze także wobec złotego.
Z kolei relacja dolara i euro jest uzależniona przede wszystkim od dwóch rzeczy – pierwszą są oczekiwania rynku w kwestii tego co będzie się dziać ze stopami procentowymi w USA i w strefie euro. Drugą kwestią są wypowiedzi polityków, które potrafią „ruszyć rynkiem”.
Dziś w tym obniżce kursu dolara pomogła Angela Merkel, która powiedziała, że euro jest zbyt słabe.
Rynek finansowy zawsze unika „kopania się z koniem”, więc jeśli ważny polityk coś mówi na temat tego rynku, to inwestorzy bardzo szybko dostosowują się do tych słów. Dziś po słowach o tym, że euro jest zbyt tanie europejska waluta natychmiast podrożała. Oczywiście podrożała głównie wobec dolara, bo to najważniejszy rynek finansowy na świecie.
W efekcie w Polsce kurs euro praktycznie się nie zmienił, ale dolary potaniały. Z kolei na świecie euro jest właśnie najsilniejsze do dolara od listopada ubiegłego roku.
Euro drożeje do dolara systematycznie od kilku miesięcy ze względu na pierwszy czynnik o którym pisaliśmy wyżej. Na początku roku rynek oczekiwał aż trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku w USA. Nie było też żadnych perspektyw zaostrzenia polityki monetarnej w streie euro. Dzisiaj rynek obstawia, że takie zaostrzenie może się pojawić w 2018, natomiast mało kto dalej wierzy w trzy podwyżki stóp w USA. Jedna już była, druga ma być wkrótce, ale co do trzeciej, to inwestorzy są bardzo sceptyczni. Te zmiany w oczekiwaniach przekładają się na systematyczny wzrost notowań euro wobec dolara.