Wi-Fi w pendolino miało być latem. Ale nie będzie. Podano kuriozalny powód

Na początku roku prezes PKP Intercity tłumaczył, że zainstalowanie Wi-Fi w pendolino to kwestia najbliższych miesięcy. Największą trudnością miało być wynegocjowanie z Alstomem, producentem pociągów, dobrej ceny za uruchomienie usługi. Teraz okazuje się, że przeszkód jest więcej.

Dlaczego Wi-Fi w pendolino się opóźnia? Bo dwa pociągi są w naprawie, po tym jak doszło do kolizji z ich udziałem, a trzeci przechodzi właśnie testy homologacyjne na terenie Niemiec. W związku z tym pozostała część taboru nie może zostać zdjęta z trasy, bo pasażerowie nie mieliby czym jeździć.

Takiej odpowiedzi udzieliło ministerstwo infrastruktury i budownictwa na interpelację posła PiS Adama Abramowicza.

Kiedy coś się wyjaśni? 

- "Spółka „PKP Intercity” S. A. podjęła działania zmierzające do optymalizacji czasu jego realizacji w możliwie najkrótszym terminie, który zostanie określony po zakończeniu prac technicznych związanych z przygotowaniem stosownej dokumentacji technicznej" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

W skrócie - nie wiadomo.

Do tej pory władze PKP Intercity jako główną i jedyną przeszkodę do zainstalowania internetu w najnowocześniejszych polskich pociągach przedstawiały problemy z podpisaniem umowy z włoskim Alstomem, który jest ich producentem. Choć kwota nigdy nie ujrzała światła dziennego, to nieoficjalnie mówiło się, że Włosi zaproponowali zaporowe stawki.

Od strony technicznej wszystko miałoby przebiegać bez problemu. Na początku roku snuto nawet plany, że pojedyncze pociągi już od czerwca będą wyłączane z użytku na czas przeglądu, który potrwa dwa tygodnie. W tym czasie - niby przy okazji - zostanie w nich zainstalowany internet.

Na ten moment nie wiadomo, czy PKP Intercity i Alstom doszły do porozumienia, ale wersja w Wi-Fi w pendolino dostępnym od wakacji jest coraz mniej realna.

W tym momencie warto dodać, że pendolino wyjechało na polskie tory 14 grudnia 2014 roku. Wi-Fi nie było w nim od początku, ponieważ polska spółka nie zawarła dostępu do internetu w dokumentacji przetargowej.

Rewolucja w PKP. 6 miliardów zł, 100 nowych pociągów, "polskie pendolino" na torach

Więcej o:
Komentarze (80)
Wi-Fi w pendolino miało być latem. Ale nie będzie. Podano kuriozalny powód
Zaloguj się
 • reden01

  Oceniono 9 razy 5

  Po co komu w pislandzie internet?
  Radio maryja wystarczy.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 5 razy 3

  W sumie, to po co komu w dzisiejszych czasach te wifi, jak internet mobilny jest dostępny praktycznie wszędzie, nawet w lesie, a duże pakiety internetowe są albo wliczone w abonament, albo kosztują grosze?

 • heliheli

  Oceniono 2 razy 2

  perd/olino bla bla bla , ja jezdze TLK z wawki do krakowa za 35 zeta , jedzie 150-160 km/godz i tez nie ma wi-fi

 • adam66-sz

  Oceniono 1 raz 1

  PiS to nie moja bajka, ale przez przesady.
  Powód nie jest kuriozalny. Jest jak najbardziej normalny. Tak to trudno zrozumieć, że PKP Intercity potrzebuje tych wszystkich 17 pociągów? Cała rezerwa poszła w odstawkę - jeden na testach i dwa razy bum...
  Naprawdę to kuriozalne?

 • mrfx

  Oceniono 5 razy 1

  WIFI to jedno, inna sprawa, że na głównych polskich trasach kolejowych w Pendolino nie ma nawet zasięgu sieci komórkowych...

 • pan-mario

  0

  Cena sprzętu plus robocizna dla jednego składu to 2 tysiące. Ale oczywiście wycenią ją pewnie na 200 tys. Jak można ....

 • mybox

  Oceniono 2 razy 0

  A przy okazji remontu nie mogą równolegle wi-fi instalować? Czy ktoś tam myśli logicznie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX