Le Pen zniknęła - niemiecki biznes natychmiast wpadł w totalną euforię. Dane o nastrojach za Odrą są najlepsze W HISTORII

Rafał Hirsch
Przedsiębiorcy w Niemczech są w wyśmienitych nastrojach. Wskaźnik PMI pokazujący aktywność w niemieckim przemyśle jest najlepszy od ponad sześciu lat. Indeks IFO obrazujący nastroje i oczekiwania biznesmenów jest najwyżej w całej historii badań.

Nastroje same w sobie nie byłyby dla nas aż tak ciekawe, gdyby nie to, że sprzyjają one i towarzyszą ożywieniu gospodarczemu. A Niemcy to nasz najważniejszy partner handlowy. Dlatego rekordowo dobre nastroje niemieckich biznesmenów to świetna informacja także dla polskiej gospodarki.

Według instytutu prowadzącego badania IFO niemiecki biznes wpadł w euforie po wyborach prezydenckich we Francji. Chodzi oczywiście o zwycięstwo Macrona, a może nawet bardziej o porażkę i zniknięcie ze sceny politycznej Marine Le Pen.

Po francuskich wyborach zniknęło największe jak dotąd polityczne zagrożenie dla trwałości strefy euro. W efekcie indeks mierzący nastroje w niemieckim biznesie sięgnął poziomu dotąd nieosiągalnego - jest najwyżej od poczatku badań, czyli od 1991 roku

Indeks IFO to średnia z dwóch róznych ocen: pierwsza dotyczy stanu obecnego, a druga oczekiwań co do przyszłości. Oceny dotyczące stanu obecnego również pobiły rekord wszechczasów

A to jeszcze nie koniec, bo jest jeszcze inny wskaźnik – PMI. Ten nie dotyczy subiektywnych nastrojów, ale sytuacji w firmach mierzonej liczbami, czyli obiektywnie. Tutaj wynik jest najlepszy od ponad sześciu lat

Firma IHS Markit, która wylicza PMI dla poszczególnych gospodarek pisze, że dane wskazują na najszybszą ekspansję w niemieckim przemyśle od 2011 roku. Zarówno poziom produkcji, jak i zamówienia rosną najszybciej od ponad sześciu lat. Zamówienia eksportowe są najwyżej od siedmiu lat. 

Zdaniem IHS Markit ich dane sugerują, że wzrost PKB  w Niemczech może w tym roku wynieść nawet 2 procent, a więc wyraźnie powyżej dotychczasowych prognoz. 

Podobne dane opublikowano dziś także dla Francji. Tam wskaźnik PMI obejmujący przemysł i usługi sięga 57,6 punktów. W Niemczech to 57,3 punkty. Każdy odczyt powyżej 50 punktów wskazuje na rozwój, a poniżej 50 punktów na recesję. Wyniki powyżej 57 punktów zdarzają się dość rzadko, zwykle w momentach najszybszego rozwoju gospodarczego.

Wskaźnik PMI dla całej strefy euro drugi miesiąc z rzędu jest na poziomie 56,8 punktów, co sugeruje, że cała strefa jest w fazie wyraźnego ożywienia gospodarczego.

Więcej o: