Posłanka PiS pyta o połączenia kolejowe z Toruniem. Odpowiedź ministerstwa raczej jej nie ucieszyła

Posłanka PiS Anna Elżbieta Sobecka w interpelacji poselskiej adresowanej do ministra infrastruktury i budownictwa pytała: "Czy istnieje możliwość zwiększenia liczby połączeń na trasie Toruń - Warszawa?". Ministerstwo po konsultacjach z PKP Intercity odpowiada: "oferta przewozowa na trasie Warszawa - Toruń jest w chwili obecnej optymalna".

Posłanka Anna Elżbieta Sobecka z PiS w interpelacji „w sprawie zwiększenia liczby połączeń PKP InterCity na trasie Toruń – Warszawa” argumentowała, że o więcej kursów na tej trasie postulują podróżni, m.in. podczas wizyt w jej toruńskim biurze poselskim. „Chcą, by w szczycie porannym i popołudniowym pociągi odchodziły do stolicy co godzinę, a poza szczytem co dwie” – pisała Sobecka. Zwracała też uwagę na brak połączenia późnowieczornego z Warszawy w kierunku Torunia i Bydgoszczy. „Ostatni (i tylko sezonowy) pociąg >>Mierzeja<< właśnie przetrasowano na Inowrocław zamiast o wiele większych Włocławka i Torunia” – czytamy w interpelacji posłanki Sobeckiej.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, piórem podsekretarza stanu Andrzeja Bittela, nie pozostawiło jednak żadnych złudzeń co do zmian w siatce połączeń między stolicą kraju a Toruniem. Resort zasięgnął informacji w PKP Intercity i odpowiedział, że z powodu ograniczeń infrastrukturalnych (np. brak zadowalającej przepustowości trasy na poszczególnych odcinkach czy nocne prace modernizacyjne prowadzone przez  PKP Polskie Linie Kolejowe) na więcej połączeń nie ma szans.

„Według przeprowadzonych analiz przez PKP Intercity oferta przewozowa na trasie Warszawa – Toruń jest w chwili obecnej optymalna, a jej zwiększenie przy ww. uwarunkowaniach na chwilę obecną nie jest przewidywane”.

Bittel przypomniał przy tym, że PKP Intercity na trasie Bydgoszcz – Toruń – Warszawa oferuje 10 pociągów, a na odwrotnej 9, i że większość z nich kursuje codziennie. Osobom potrzebującym wieczorem dotrzeć z Warszawy do Torunia poradził jechać TLK „Brda” o 20:30 z dworca Warszawa Centralna.

Ministerstwo ustosunkowało się też do podjętej przez posłankę Sobecką w interpelacji kwestii zmiany trasy przejazdu sezonowego pociągu TLK „Mierzeja” relacji Przemyśl Główny – Hel/Kołobrzeg. Okazało się, że z powodu konieczności wykonywania manewrów i wymiany lokomotywy na stacji Warszawa Wschodnia przesunięta została godzina odjazdu pociągu z tej stacji. Spółka PKP Intercity „po przeanalizowaniu korzyści i kosztów podjęła decyzję o pominięciu Torunia”, dzięki czemu udało się utrzymać pierwotne godziny przyjazdów do nadmorskich miejscowości. Bittel dodaje przy tym, że i tak pociąg byłby w Toruniu między 1:30 a 3:00 w nocy, „co uznać należy za porę niezadowalającą z punktu widzenia większości podróżnych”.