Nie ma zysku, są spore wydatki na promocję chłodno przyjętej gry. Wyniki CI Games dalekie od idealnych

Robert Kędzierski
CI Games publikuje raport kwartalny. Wynika z niego, że promocja gry "Sniper Ghost Warrior 3" pochłonęła bardzo duże środki. Tymczasem recenzje tytułu są różne, a giełda w związku z ich publikacją obniżyła wycenę spółki.

Spółka CI Games opublikowała raport za I kwartał bieżącego roku. Dane są raczej pesymistyczne - strata wyniosła 5,9 mln złotych i jest sporo wyższa od straty za I kw. zeszłego roku, która wyniosła 1,5 mln.

Czytaj też: Polski producent gier w czołówce najszybciej rozwijających się firm Europy Centralnej

Bardzo wyraźnie spadły też przychody. Wyniosły 3,2 mln zł w porównaniu z 7,7 mln osiągniętymi w zeszłym roku.

Spółka podkreśla, że ogólne koszty działalności są na podobnym poziomie i wynoszą 1,5 mln zł. Sporo pochłonęły jednak działania marketingowe związane z grą "Sniper Ghost Warrior 3". Na promocję tytułu wydano blisko 7,1 mln zł. Pod koniec kwietnia zadebiutowała na 70 rynkach. Niestety, recenzje gry nie są jednoznaczne.

W raportowanym kwartale koszty ogólne zarządu wyniosły ok. 1,5 mln zł i były porównywalne w stosunku do kosztów ogólnych zarządu w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Z kolei koszty sprzedaży wyniosły 7,1 mln zł; złożyły się na nie główne działania na marketing gry 'Sniper Ghost Warrior 3'. Koszty sprzedaży były istotnie wyższe niż koszty sprzedaży w analogicznym okresie w roku ubiegłym, co wynika z wysokich nakładów na promocję gry 'Sniper Ghost Warrior 3' poniesionych przez grupę"

- czytamy w raporcie.

CI traci, a inni?

W reakcji na te doniesienia akcje CI Games traciły 5 proc. Po kilku godzinach sytuacja uległa poprawie i spółka sesję zakończyła na blisko 1-procentowym plusie. Jednak od stycznia, w miarę pojawiania się kolejnych niezbyt pozytywnych informacji o spółce, jej wycena spadła o ok. 60 proc.

Inne ważne spółki sektora gier odnotowują lepsze wyniki. 11 bit Studio, stojące m.in. za tytułem "This war of mine", urósł w ciągu sześciu ostatnich miesięcy o 58 proc., w ciągu roku o 160 proc. Podobny wzrost odnotowuje CD Project RED - w ciągu pół roku jego wycena wzrosła o 59 proc., dane za 12 miesięcy wskazują wzrost o 160 proc.

Złe wyniki CI Games nie przełożyły się na sytuację całej branży. Miesiąc temu, po bardzo głębokich spadkach kursów akcji spółki po premierze "Sniper: Ghost Warrior 3", rykoszetem dostała cała branża gier komputerowych.

Na wycenę spółki będzie miał z pewnością wynik sprzedaży najnowszej gry - powyższy raport przedstawia bowiem informacje związane z promocją, a nie sprzedażą "Snipera". Czekamy więc na dane za bieżący kwartał.

Więcej o:
Komentarze (4)
Nie ma zysku, są spore wydatki na promocję chłodno przyjętej gry. Wyniki CI Games dalekie od idealnych
Zaloguj się
 • Patryk Ciba

  0

  Nie ma co się dziwić, gra kosztuje 130 zł, a ma mnóstwo błędów..
  Na przykład:
  - wczytanie ostatniego punktu kontrolnego powoduje wywalenie gry i trzeba przechodzić misję od nowa.
  - bardzo słaba optymalizacja - Asus GTX970 Turbo pracuje przy 60-70stopniach na niskich ustawieniach
  - długie wczytywanie gry (1 uruchomienie gry średnio 4,5min, a przełączanie map około 2 minut)
  - niespodziewana utrata zapisu stanu gry (pozostało około 5misji do końca gry), brak odzewu od suportu i musiałem przechodzić od nowa grę.

  Co prawda problem z zapisem podobno rozwiązany to jednak posmak pozostał..
  Gra jest naprawdę fajna, ale ilość bugów to jest przegięcie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX