Nowy sposób Morawieckiego na podatkowe oszustwa. Przedsiębiorca: Pora zwijać interes

Piotr Skwirowski
Obowiązek przekazywania fiskusowi dobowych wyciągów z rachunków bankowych chce nałożyć na przedsiębiorców wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. I to już za kilka miesięcy. Cel? Ograniczenie oszustw podatkowych.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej w tej sprawie, który właśnie trafił do konsultacji, czytamy, że obowiązek składania dobowych wyciągów z rachunków bankowych przedsiębiorców realizowany ma być za pośrednictwem banku lub kasy oszczędnościowo-rozliczeniowej. Jeśli jednak przedsiębiorca ma rachunek w banku poza granicami Polski, sam będzie musiał składać wyciągi.

W wyciągu mają się znaleźć: dane przedsiębiorcy i jego kontrahenta (nazwa i adres oraz NIP lub REGON, jeśli są dostępne), numer rachunku nadawcy i rachunku jego kontrahenta, data i czas obciążenia rachunku nadawcy lub data i czas dokonania wpłaty gotówkowej, kwota i waluta transakcji, tytuł i opis zlecenia płatniczego, saldo rachunku przedsiębiorcy po realizacji zlecenia płatniczego.

Wyciągi mają być przekazywane „za okresy dobowe w terminie do końca dnia następującego po każdej kolejnej dobie z wyłączeniem sobót i dni ustawowo wolnych od pracy”. Mają mieć formę elektroniczną.

Nowy obowiązek ma objąć dużych, średnich i małych podatników. W sumie 80 tys. firm. Wyłączone z niego mają być mikroprzedsiębiorstwa.

Ministerstwo Finansów tłumaczy

Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt tłumaczy, że wprowadzenie obowiązku składania dobowych wyciągów z rachunków bankowych przedsiębiorców to działanie prewencyjne. Ma prowadzić do ograniczenia oszustw i nadużyć podatkowych, w tym przede wszystkim oszustw karuzelowych. – Umożliwi szybką identyfikację podejrzanych transakcji oraz weryfikację spójności deklarowanych przychodów oraz kosztów z obrotami na rachunku – tłumaczy resort finansów.

Przekonuje, że nowe rozwiązania byłyby korzystne dla podatników. Pozwoliłyby szybko identyfikować i eliminować nieuczciwych kontrahentów. Pomogłyby też namierzać podejrzane transakcje. Resort obiecuje ponadto ograniczenie liczby kontroli podatkowych. Kusi szybszymi zwrotami VAT.

Skorzystać ma oczywiście budżet. Jego dodatkowe dochody mają sięgnąć 4,5 mld zł rocznie. Wszystko dzięki ograniczeniu skali oszustw i nadużyć. Nowe rozwiązanie ma zacząć działać od 1 września 2017 r. Dlatego Ministerstwo Finansów spodziewa się dodatkowych wpływów już w tym roku. I to od lipca, bo „zapowiedź wprowadzenia mechanizmu spowoduje wyeliminowanie części niepożądanych zachowań”. Resort liczy w tym roku na dodatkowe 2,25 mld zł uzyskane dzięki wprowadzeniu obowiązku skłania dobowych wyciągów bankowych.

Przedsiębiorcy wkurzeni

- Morawiecki oszalał – grzmi jeden z portali, na którym znalazła się informacja o nowych pomysłach resortu dowodzonego przez wicepremiera.

- Pora zwijać interes – złości się znajomy przedsiębiorca, który z obawy przed fiskusem woli zachować anonimowość. – Liczba nowych obowiązków nakładanych na nas już dawno przekroczyła granice zdrowego rozsądku. Musimy składać coraz to nowe informacje, deklaracje, zestawienia. Kiedy mamy prowadzić biznes? A jeszcze straszą nas nowymi kontrolami, karami, więzieniem. To bez sensu – rozkłada ręce. Nie dziwi się, iż coraz więcej firm rejestruje działalność za granicą. – Mają tam znacznie lepsze warunki do prowadzenia biznesu niż w Polsce.

M. Morawiecki: Należy wzmocnić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, banki powinny płacić więcej