To już nie fantastyka. Pierwszy prawdziwy Robocop ruszył na ulice

Policja w Dubaju zaprezentowała pierwszego funkcjonariusza - robota. Władze mają nadzieję, że do 2030 r. automaty będą stanowić 25 proc. całej załogi.

Pierwszy Robocop świata patroluje już ulice Dubaju. Ma 170 cm wzrostu, waży 100 kg, porusza się na kołach, potrafi rozpoznawać wyraz twarzy i porozumiewa się w sześciu językach. Oficjalnie dołączył do załogi w niedzielę, 21 maja na czwartej konferencji Gulf Information Security (GISEC). Skonstruowany został przy wsparciu Google i superkomputera IMB o nazwie Watson.

Robot wyposażony jest system rozpoznawania gestów i emocji. W odpowiedniej sytuacji potrafi podać rękę lub zasalutować. Będzie wykonywał proste czynności, jak patrolowanie ulic i centrów handlowych, przekazując nagrania centrali i rozpoznając twarze poszukiwanych przestępców. Mieszkańcy będą mogli zgłosić mu przestępstwo dzięki dotykowemu panelowi, zapłacić mandat lub zadać pytanie m.in. po angielsku lub arabsku – podaje Khaleej Times.

Do 2030 r. policja Dubaju chce, by roboty stanowiły 1/4 wszystkich funkcjonariuszy.– Chcemy, by w naszej policji wszystko było nowoczesne. W 2030 r. mamy zamiar posiadać inteligentny posterunek, który nie będzie wymagał pracy ludzi – powiedział KhalidNasser Al Razouqi, odpowiedzialny za wydział nowoczesnych usług.

Ułatwić życie obywatelom

Humanoidalne roboty nie będą się angażować w bardziej zaawansowane czynności policyjne, jak np. prowadzenie śledztwa. Ich głównym zadaniem będzie raczej ułatwienie życia obywatelom. Żywym policjantom pomoże za to planowany system przewidywania przestępstw.

Oprogramowanie firmy SIME będzie zbierać dane nt. przestępczości, rozpoznawać wzorce zachowań i na tej podstawie przewidywać ryzyko w konkretnym miejscu i czasie, co ma pomóc w rozmieszczeniu optymalnej liczby funkcjonariuszy.

– Planujemy system bezpieczeństwa, który ma śledzić i przewidywać przyszłe incydenty. Do 2025 r. Dubaj będzie w pierwszej piątce najbezpieczniejszych miast świata – zapewnia brygadier Abdullah Bin Sultan.

Więcej o: