Powstanie nowy most przez Wisłę w Warszawie. Jest decyzja wojewody

Na południu Warszawy powstanie nowy most. Połączy dzielnice Wilanów i Wawer. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał w czwartek decyzję zezwalającą na jego budowę.

Most będzie miał długość ok. 1,5 km. W obu kierunkach kierowcy będą mieć do dyspozycji po cztery pasy ruchu. Projekt całej inwestycji zakłada także przebudowę przejazdu kolejowego i istniejących dróg publicznych.

Most Południowy będzie fragmentem 6,5-kilometrowego odcinka  drogi ekspresowej S2 (tzw. Południowej Obwodnicy Warszawy) między węzłami Wał Miedzeszyński i Przyczółkowa. 

Fragment między węzłami Wał Miedzeszyński i Przyczółkowa to jeden z trzech odcinków całej, ok.19-kilometrowej inwestycji pomiędzy węzłami Lubelska i Puławska. Poza mostem przez Wisłę zakłada ona także m.in. wydrążenie tunelu pod Ursynowem i budowę estakad nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym.

Południowa Obwodnica Warszawy umożliwi połączenie dróg krajowych w kierunku Terespola, Lublina, Krakowa czy Wrocławia. To także połączenie Trasy Armii Krajowej z węzłem A2 Konotopa do Gdańska i Białegostoku.

Kontrakty zostały zawarte w grudniu 2015 r. a ich zakończenie przewidziane zostało w sierpniu 2020 r.

Decyzja wojewody zezwalająca na budowę nowego mostu ma rygor natychmiastowej wykonalności. Budowa ma zacząć się już w  przeciągu najbliższych tygodni. Wtedy rozpoczną się prace przygotowawcze, m.in. wycinka drzew czy wykonanie tymczasowych dróg dojazdowych.

Inwestorem jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Wykonawcą na odcinku z mostem przez Wisłę jest turecka spółka Gulermak Agir Sanayi Insaat Ve Taahhut Oddział w Polsce oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Wartość umowy na całym 6,5-kilometrowym odcinku od węzła Przyczółkowa do węzła Wał Miedzeszyński ma kosztować ok. 616 mln zł netto (blisko 758 mln zł brutto).

Więcej o: