Niezadowolenie w ZUS. Związkowcy chcą 700 zł podwyżki do końca roku

Związki zawodowe działające w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych domagają się utrzymania warunków i poziomu zatrudnienia w Zakładzie oraz podwyżek płac. Jeśli ich żądania nie zostaną spełnione do 30 maja, będzie to oznaczało rozpoczęcie sporu zbiorowego z pracodawcą, co może zakończyć się też strajkiem.

Z listu do szefowej Zakładu prof. Gertrudy Uścińskiej, do którego dotarł reporter telewizji TVN24 wynika, że związki w ZUS chcą m.in. podwyżki o co najmniej 150 zł średnio na etat począwszy od 1 czerwca tego roku (z wyrównaniem od stycznia) oraz średnio 700 zł dla wszystkich zatrudnionych do końca tego roku (wliczając wcześniejsze 150 zł).

Związkowcy już wcześniej podnosili kwestię wynagrodzeń. Przykładowo, pod koniec kwietna apelowali do premier Beaty Szydło w związku z „trudną sytuację pracowników”. Argumentowano wtedy, "iż na Zakład nałożono kolejne zadanie w postaci ustawy obniżającej wiek emerytalny (wchodzi w życie od 1 października 2017r. i wtedy na emeryturę może przejść nawet kilkaset tysięcy osób - red.), bez dodatkowych środków z budżetu państwa, przy jednoczesnym ograniczeniu zatrudnienia w Zakładzie".

Poza tym, jak napisano w liście, wśród pracowników Zakładu panują negatywne nastroje, gdyż stali się oni "mimowolnymi ofiarami zamrożenia funduszu wynagrodzeń (lata 2010-2015) w sferze budżetowej. Nierealizowanie porozumień płacowych było również przedmiotem sporu zbiorowego jaki trwał w Zakładzie w latach 2011-2015".

Do strajku w ZUS daleko

W apelu zwracano też uwagę, że „średnie wynagrodzenie pracownika ZUS w oddziałach z uwzględnieniem kadry kierowniczej wynosi 3.020 zł. brutto. Pracownicy ZUS są jedną z najniżej uposażonych grup urzędniczych”.

Co na to kierownictwo Zakładu? Jego rzecznik, Wojciech Andrusiewicz, w rozmowie z TVN24 przyznaje, że pensje w firmie nie są zbyt wysokie, ale strajk jest mało realny. Poza tym budżet ZUS jest ustalany przez Sejm.

Więcej o:
Komentarze (65)
Niezadowolenie w ZUS. Związkowcy chcą 700 zł podwyżki do końca roku
Zaloguj się
 • 1234qwerty

  Oceniono 18 razy 6

  Ta firma powinna być zaorana i utworzona od nowa z uproszczonymi procedurami i zmniejszonym zatrudnieniem o połowę.

 • saves

  Oceniono 11 razy 5

  Aha... Rząd poprawił ściągalność, to już chcą coś dla siebie urwać. Niech mi ktoś wytłumaczy, bo nie jestem w stanie pojąć. Na początku lat 90 w administracji pracowało 190 000 ludzi wyposażonych w liczydła i kalkulatory. Dziś pracuje 450 000 mających komputery. Może to wina komputerów, że tak zwalniają pracę, że trzeba zatrudniać więcej ludzi. Pewnie się mylę. Wytłumaczy mi to ktoś? Z ZUS-em jest podobnie.

 • truten.zenobi

  Oceniono 6 razy 4

  proponuje zwolnić 50% (zaczynając od góry) a w ten sposób zaoszczędzoną kase przeznaczyć na podwyżki.
  2 wraz z podwyżkami wprowadzić osobistą odpowiedzialność za wyrządzone krzywdy i obowiązkowe oc.

 • achtung-szczawie

  Oceniono 6 razy 2

  Państwo w ZUSIe! Nie ma przymusu pracy. Jak wam nie odpowiada to idźcie na rynek albo na zmywak.

 • antybiurokrata

  Oceniono 18 razy 2

  "domagają się utrzymania warunków i poziomu zatrudnienia w Zakładzie oraz podwyżek płac"

  Banda idiotów z których większość powinna być natychmiast wywalona na zbity pysk. Są kompletnie niekompetentni, uważają że prawo ich nie obowiązuje a oni to jakaś arystokracja której wszystko wolno.

 • ajg.1

  Oceniono 1 raz 1

  w normalnych czasach zadałbym proste pytanie: "Dlaczego tak późno wpadliście na ten pomysł?"
  teraz pozostaje mi tylko spytać się o kolor zasłon
  Ci co pamiętają komunizm zrozumieją

 • Janusz K

  Oceniono 3 razy 1

  700 zł podwyżki??? To sku...syńskie bydło nie ma żadnych hamulców!! Dla nich 700 zł, a dla rencistów 2,65 zł podwyżki przy ich 595 zł renty.

 • Zenek Bluszcz

  Oceniono 1 raz 1

  Wyrzucić tych cwaniak?w pierdzistołków natychmiast. Potem przyjąć co drugiego zusiaczka cwaniaczka za najniższą krajową pensję. Wtedy przejdzie im jaśniepańskość bezpowrotnie. Za te nieszczęście podatników wreszcie byłoby zadośćuczynienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX