Rząd w zeszłym tygodniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, niebawem zajmie się nim Sejm. Zmiany weszłyby w życie dosłownie za kilka miesięcy, być może nawet we wrześniu. W projekcie Ministerstwo Kultury wyszło z założenia, że jeśli ktoś korzysta z usług płatnej telewizji, to posiada telewizor – a to już oznacza, że powinien płacić abonament. Zapisano więc w ustawie obowiązek przekazywania Poczcie Polskiej (tzw. operator wyznaczony, czyli organ pobierający opłaty abonamentowe) przez dostawców kablówek i platform satelitarnych informacji o swoich klientach.
W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski zdradził, na co przeznaczyłby w pierwszej kolejności pieniądze uzyskane dzięki uszczelnieniu systemu poboru abonamentu.
„Pierwszym punktem” w planie wydatkowania pieniędzy z uszczelnionego abonamentu jest zainwestowanie w 16 regionalnych ośrodków TVP. - Ośrodki te są w tak dramatycznym stanie, iż ich aktywność jest po prostu rachityczna. Dostają za dużo, żeby umrzeć i za mało, żeby żyć – mówi Kurski. Zapowiada m.in. przełączenie ich ze standardu SD na Full HD, jednak to wymaga wysokich nakładów na sprzęt – m.in. wozy transmisyjne czy tory kamerowe.
Kurski chciałby też dzięki wyższym wpływom z abonamentu mocno obciąć liczbę reklam w TVP Info. - Chciałbym uniknąć wrażenia śmietnika reklamowego, jaki teraz się wytwarza u odbiorcy – mówi prezes TVP. Nie wiadomo jednak, czy to będzie takie proste. Około trzy tygodnie temu wiceminister kultury Jarosław Sellin wykluczył na razie możliwość rezygnacji z reklam przez media publiczne. - Uważam, że o takim rozwiązaniu możemy dyskutować, gdy będziemy mieli stabilne i duże finansowanie publiczne, a do tego jeszcze daleka droga - komentował Sellin w radiowej Jedynce.
Zarówno w tym, jak i w przyszłym roku, opłata abonamentowa od telewidzów wynosi 22,70 zł miesięcznie. Przy płatności za kilka miesięcy z góry można liczyć na upust.
Czytaj więcej: KRRiT zdecydowała, ile wyniesie abonament w przyszłym roku. Zapłacisz?
Nie jest tajemnicą, że na obecnie procedowanej ustawie uszczelniającej abonament prawdopodobnie się nie skończy. Ministerstwo Kultury już w przyszłym roku chciałoby przeprowadzić zupełnie nowy model finansowania mediów publicznych – prawdopodobnie polegający na doliczaniu opłat abonamentowych do PIT i CIT. Jak informuje minister kultury Piotr Gliński, abonament wynosiłby wówczas "mniej więcej 8 zł miesięcznie". Na razie jednak trwają prace w resorcie. Nie wiadomo, kiedy to rozwiązanie dokładnie miałoby wejść w życie.