Zaskakujące słowa Marka Zuckerberga. "Musimy wyjść poza PKB jako jedyną miarę sukcesu"

"Musimy wyjść poza PKB jako jedyną miarę sukcesu i odkrywać nowe pomysły, takie jak dochody podstawowe" - powiedział założyciel Facebooka Mark Zuckerberg.

W swoim przemówieniu na Harvardzie z okazji ukończenia tej uczelni, Zuckerberg stwierdził, że zbyt mało osób ma możliwość wypróbowania swoich nowych pomysłów.

W naszym społeczeństwie postępu nie powinno oceniać się tylko przez dane ekonomiczne, takie jak PKB, ale też to, ilu z obywateli czuje, że to, co robi, ma znaczenie.

– powiedział prezes Facebooka.

Jego zdaniem, zlikwidowanie nierówności społecznych powinno być jednym z trzech priorytetów dzisiejszych absolwentów.

Powinniśmy odkrywać takie pomysły, jak bezwarunkowe dochody podstawowe, aby każdy mógł spróbować nowych rzeczy. Często będziemy zmieniać miejsca pracy, więc potrzebujemy niedrogiej opieki nad dziećmi i opieki zdrowotnej, która nie jest związana z jedną firmą.

– podkreślił założyciel Facebooka.

Wszyscy popełnimy błędy, więc potrzebujemy społeczeństwa, które mniej skupia się na więzieniu czy stygmatyzowaniu. Gdy technologia się zmienia, musimy skupić się na ciągłej edukacji przez całe życie

– dodał Zuckerberg.

Dochód da oszczędności w budżecie

Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które państwo wypłaca każdemu obywatelowi, niezależnie od tego, czy pracuje czy nie.Ma ono ograniczyć nierówności dochodowe oraz wychodzi naprzeciw prognozom, zgodnie z którymi tylko do roku 2020 zniknie 5 milionów miejsc pracy. W lutym o konieczności jego wprowadzenia mówił inny biznesmen młodego pokolenia, założyciel SpaceX i Tesli Elon Musk.

W tym momencie Finlandia i Kanada prowadzą dwa zakrojone na szeroką skalę pilotaże tego pomysłu, we wrześniu może do nich dołączyć Holandia

Krytycy dochodu podstawowego twierdzą, że to rozwiązanie zbyt drogie, jednak najnowszy raport OECD wskazuje, że w niektórych krajach może ono skutkować wyższymi oszczędnościami w budżecie. Chodzi o to, że dochód podstawowy zastąpiłby nieefektywny i niesprawiedliwy w wielu krajach system wsparcia społecznego.

Więcej o:
Komentarze (46)
Zaskakujące słowa Marka Zuckerberga. "Musimy wyjść poza PKB jako jedyną miarę sukcesu"
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 13 razy 9

  Powszechny Dochód Gwarantowany to stara idea, która występowała pod wieloma nazwami.

  Teraz przychodzi pora na to, żeby pod tą nazwę podłożyć treść, która jest możliwa do realizacji. Nośna nazwa to bardzo ważna część projektu, dlatego nie będę się upierał, że kiedyś nazwałem tą idee inaczej i to samo proponuję tym, którzy już dziś gotowi są spierać się: Czy wymyślili to prawicowcy, czy lewicowcy?

  O tym, że należałoby zapewnić każdemu człowiekowi dochód minimalny, ale pozwalający na przeżycie mówiono już przed I Wojną Światową, w obliczu narastających sprzeczności wewnątrz kapitalizmu. Sprzeczności, które zaowocowały Wojną Światową, potem Wielką Socjalistyczną Rewolucją Październikową, Wielkim Kryzysem lat 30-tych XX wieku i następnie II Wojną Światową, która niezależnie od zbrodniczej osobowości Hitlera, była rewanżem za przegraną przez Niemców I Wojną Światową.

  Jeżeli nie uspokoimy sytuacji i narastające napięcia osiągną masę krytyczną, to grozi nam następna Światowa Wojna.

  W dzisiejszej sytuacji ogromnego nagromadzenia skutecznych broni, wojna ta będzie znacznie bardziej niszcząca niż poprzednie. Niech każdy się zastanowi: - Czy to, że Iran jest 10, albo 20 razy słabszy od USA, nie oznacza, że Iran może z łatwością zmieść USA z powierzchni ziemi? Że sam zginie przy okazji? No to co? Będzie dwóch mniej!!!

  A co się stanie, gdy inni się przyłączą? Jest pytanie: - W jaki sposób zrealizować ideę Powszechnego Dochodu Gwarantowanego?

  Podstawą istnienia Nowego Pieniądza Światowego byłby CZŁOWIEK I JEGO POTENCJALNE MOŻLIWOŚCI.

 • adin_null_adin

  Oceniono 22 razy 6

  Prócz PDG powinien być również Powszechny Limit Gwarantowany, który ograniczałby ilość dóbr, które mógłby gromadzić jeden człowiek tak więc np. max 2 domy, 2 pojazdy etc.
  Powierzchnia i zasoby na Ziemi są skończone, ograniczone, więc ludzkość również powinna podlegać racjonalnym ograniczeniom.

 • supermarjan

  Oceniono 13 razy 5

  " tylko do roku 2020 zniknie 5 milionów miejsc pracy."
  chyba w jednym stanie usa tylko...
  to albo cytat wyzej albo milion murzynow w rzeszy "koniecznie potrzebnych".
  mozecie sie zdecydowac? albo napisze do sorosa zeby was lepiej pilnowal bo to wyzej szkaluje jedynie sluszna linie partii. a kto podniesie dlon na oficialna linie partii temu ta dlon zostanie odrabana - znamy to wszak.
  pilnujcie sie !!!!!!!!!!!!!

 • zomotradycja

  Oceniono 10 razy 4

  No i wyszło że Zuckerberg to zwykły komunista opowiadający brednie o "równości". Po pierwsze, gdyby ludzie głupi i leniwi mieli dostawać tyle samo co przedsiębiorczy, utalentowani i pracowici to byłoby to wyjątkowo niesprawiedliwe. Po drugie, to właśnie dzięki NIERÓWNOŚCIOM mamy cały postęp ludzkości. Gdyby wszyscy dysponowali takim samym kapitałem to nikt nie chciałby być pracownikiem przy taśmie w fabryce, każdy chciałby być jej prezesem. To oznacza że równość majątkowa jest możliwa tylko w KOMUNIZMIE gdzie państwo kontroluje całą produkcję. Jak to wygląda w praktyce i jaki jest wtedy poziom życia to już wiemy z historii. Syf, szarość, puste półki w sklepach. A na żywo można zobaczyć jak to wygląda na przykładzie Wenezueli gdzie ludzie zaczynają się zjadać nawzajem.
  To właśnie dzięki możliwości akumulacji kapitału ludzie przedsiębiorczy mogą budować fabryki i tworzyć nowe przedsięwzięcia. Kiedy wszyscy mają tyle samo i nie ma możliwości bogacenia się to nikt nie ma motywacji do poszukiwania czegoś nowego, no może pasjonaci, których jest 0,1% populacji.
  Korzystając z monopolu jaki daje FB, ta czerwona pijawka pewnie zaraz będzie cenzurować informacje i próbować promować te swoje utopijne wizje.

 • literyicyfry123

  Oceniono 18 razy 4

  Zdaje się że jedyne co FB robi, to izloluje od siebie kliki ludzi o podobnych poglądach. Tym samym uniemożliwia to praktycznie wymianę informacji między ludźmi o odmiennych poglądach, a zatem pogłębia istniejące podziały.
  To, że Zuckerberg pójdzie za to do piekła jest pewne. Ale przydałoby się żeby tego bandziora spotkała rychła kara jeszcze na ziemi.
  Zdaje się że pomysły o których Zuckerberg mówi są tak samo jego jak koncepcja FB....

 • zydzia

  0

  Dla odmiany zacząłbym rozkułaczanie od "wizjonera", a nie jak to zwykle bywa od klasy średniej. Po cholerę jednak wołam na puszczy. Znowu lewacy nie zauważą, że ci najbogatsi jak zuckerberg nie mają nic wspólnego z kapitalizmem i chcą tylko trzymać klasę średnią na dystans. Obwiniony zostanie jednak oczywiście kapitalizm.

 • pierwsze_all

  Oceniono 2 razy 0

  Gdy o konieczności (!) dochodu gwarantowanego mówi Musk lub Zuckerberg, nazywa się go wizjonerem, gdy ktokolwiek inny - wylewa się nań kubeł obelg, z których bolszewik i komunista to najbardziej eleganckie.

 • myszykiszek

  Oceniono 1 raz -1

  Pan Zuckerberg powinien poczytać o Prawdziwych Polakach-Kibolakach, to by mu się odechciało sponsorować wszystkich po równo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX