8 lat i już w rejestrze dłużników. Małoletnich osób z długami są setki

Jak informuje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, do prowadzonego przez nie Rejestru Dłużników wpisanych jest obecnie niemal 230 nieletnich. Głównie - za jazdę na gapę, choć zdarzają się i wpisy np. za niezapłacone alimenty.

Jak informuje BIG InfoMonitor, najmłodsi dłużnicy w jego rejestrze to 8-latka i 8-latek. Dług każdego z nich nieznacznie przekracza 200 zł (to dolna granica, aby nierzetelnego dłużnika zgłosić do BIG).

W blisko 180 przypadkach na ok. 230 nieletnich dłużników, wpis w rejestrze dotyczy kary za jazdę na gapę. Do Rejestru Dłużników można zostać wpisanym, jeśli od powstania zaległości minęło przynajmniej 60 dni. Jak informuje BIG InfoMonitor, w niektórych przypadkach sprawa ciągnie się na tyle długo, że zapłacenia kary za jazdę bez biletu żądają od dzieci już firmy windykacyjne, które zdążyły odkupić dług.

Ale w bazie InfoMonitor notowane są też „poważniejsze” przewinienia. Ponad 40 niepełnoletnich osób zostało wpisanych do rejestru przez sądy, m.in. za nieopłacone grzywny za wykroczenia, zdarzają się też długi związane z grzywnami za… zakłócanie pracy sądu. Tu królują 16- i 17-latkowie, ich długi w najgorszym przypadku przekraczają 2 tys. zł. W Rejestrze Dłużników są też pojedyncze przypadki nieletnich „alimenciarzy”.

BIG InfoMonitor nie ma natomiast obecnie w swojej bazie niepełnoletnich osób zgłoszonych z powodu „niefortunnych” spadków. Niemniej informuje, że w przeszłości i takie wpisy się zdarzały. Warto zwrócić uwagę, że od jesieni 2015 r. spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za pozostawione przez spadkodawcę długi wyłącznie do wartości odziedziczonego majątku. Wcześniej mogło się zdarzyć, że krewni nie zareagowali w porę i długi przechodziły na dzieci. 

Warto zwrócić uwagę, że opisane dane dotyczą wyłącznie jednego biura informacji gospodarczej. W Polsce działają też inne, np. Krajowy Rejestr Długów czy ERIF. Ta liczba ok. 230 dzieci-dłużników może nie oddawać więc całej skali problemu.

Kłopotliwy ślad

Teraz wpis osoby niepełnoletniej w Rejestrze Dłużników, szczególnie za tak „błahe” w gruncie rzeczy przewinienie jak jazda na gapę, może wcale nie był problemem. Ale to zmieni się np. na studiach czy w dorosłym życiu w momencie starania się np. o pożyczkę, kartę kredytową, kredyt studencki czy hipoteczny, albo gdy taka osoba będzie chciała kupić telefon na abonament albo założyć internet w mieszkaniu. Negatywny wpis w BIG może przekreślić szanse na podpisanie umowy.

Po spłacie długu, w terminie do 21 dni, wpis o zaległości znika z Rejestru Dłużników. Informacje o zaległych długach mogą widnieć w bazie nawet przez 10 lat.

Więcej o: