Real Madryt, FC Barcelona? Nie! Najcenniejszy klub na świecie pochodzi z innego kraju

Nie Barcelona czy Real Madryt, ale brytyjski Manchester United jest najcenniejszym piłkarskim klubem w Europie. Jego wartość to ponad 3 mld euro - wynika z danych KPMG.

KPMG klub Czerwonych Diabłów wycenia na 3,09 mld euro. Nieco mniejszą wartość osiągają Real , zdaniem analityków, 2,97 mld euro oraz Barcelona - 2,76 mld euro.

W pierwszej dziesiątce zestawienia najcenniejszych klubów piłkarskich Europy znalazło się aż sześć z Wielkiej Brytanii. Poza MU to Manchester City, Arsenal, Chelsea, Liverpool oraz Tottenham. Poza tym Bayern Monachium, który uplasował się na czwartym miejscu oraz Juventus, zajmujący miejsce dziewiąte.

Wszystkie kluby z pierwszej dziesiątki są warte ponad 1 mld euro, w 2016 r. grono to liczyło osiem podmiotów.

W analizie wzięto pod uwagę takie czynniki jak: prawa telewizyjne, rentowność, popularność, potencjał sportowy oraz kwestię własności stadionu, na którym klub rozgrywa swe mecze. W raporcie wzięto pod uwagę informacje finansowe i niefinansowe z sezonów piłkarskich 2014-15 i 2015-16.

Zobacz też: Na czym zarabia Manchester United? [MODEL BIZNESOWY]

Futbol zdobywa świat

Autor raportu, szef działu sportu w KPMG Andrea Sartori zwraca uwagę, że w ciągu ostatniego roku ogólna wartość branży piłkarskiej wzrosła. Powodami są m.in. rosnąca liczba widzów piłkarskich na całym świecie, globalna działalność marketingowa klubów, inwestycje w nowoczesne obiekty czy bardziej zrównoważone metody zarządzania.

- Jeśli chodzi o wartość praw do transmisji, angielska Premier League jest absolutnym topem wśród europejskich lig, choć inne ligi mają określone strategie, by także przyciągać fanów na świecie – zauważa Andrea Sartori.

Więcej o: