Ogromny wycieczkowiec wypłynął na morze. Przed pierwszym rejsem żegnał go Emmanuel Macron

We francuskiej stoczni w Saint-Nazaire zaprezentowano oficjalnie kolejnego giganta wśród statków wycieczkowych. MSC Meraviglia waży 171,5 tony, ma 25-metrową plażę, kino 4D, symulator lotu. Kosztował 1 mld euro. To największy taki statek w Europie.

31 maja przedstawiciele stoczni STX France w Saint-Nazaire oficjalnie przekazali statek zleceniodawcy - MSC Cruises. W ceremonii uczestniczyło kilkudziesięciu dygnitarzy, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron. W uroczystości przewidziano także opuszczenie flag francuskich i zastąpienie ich maltańskimi, gdzie statek zarejestrowano.

Trudno nudzić się na Meraviglia

Meraviglia (wł. cud, podziw) jest czwartym co do wielkości wycieczkowcem, większe są jedynie trzy statki typu Oasis Class, które użytkuje Royal Caribbean. Jak podaje Daily Mail, jest to największy taki statek w Europie.

MSC MeravigliaMSC Meraviglia Jean-Sebastien Evrard / AP

Meraviglia powstawała trzy lata, budowało ją kilka tysięcy pracowników STX France i podwykonawców. Statek na 19 pokładach pomieści ponad 5,7 tys. pasażerów, ma przeszło 300 metrów długości, 65 metrów szerokości i imponuje wyposażeniem, m.in. w park wodny z trzema zjeżdżalniami, basen i brodziki, a także 25-metrową plażę.

Pasażerowie mogą korzystać także z parku rozrywki z symulatorami wyścigów samochodowych, symulatorem lotu, kinem 4D, pełnowymiarową kręgielnią oraz wewnętrznej promenady pokrytej największą kopułą LED na morzu. Basen na rufie nocą zamienia się w klub taneczny.

Jeśli ktoś zgłodnieje, nie ma problemu, najeść można się w dwunastu różnych lokalach gastronomicznych, są tam bar sushi, restauracja teppanyaki, steakhouse w stylu amerykańskim czy oddział włoskiej sieci Eataly.

Ambitne plany MSC Cruises

MSC Cruises chce budować więcej statków wycieczkowych w stoczni STX France. Przy okazji ceremonii w Saint-Nazaire podpisano umowę na budowę wycieczkowców, jej wartość to 4,5 mld euro. Kolejny zadebiutuje na początku 2018 roku, następne dwa większe zaczną wozić pasażerów pod koniec 2019 roku i w 2020.

W ofercie MSC Cruises znajdziemy dziś 13 statków wycieczkowych. W ciągu 10 lat dołączy do nich co najmniej 10 kolejnych, co pozwoli obsłużyć prawie trzy razy więcej pasażerów.

Więcej o: