Koniec możliwości wyboru między emeryturą a rentą? Rząd chce zmienić obecne przepisy

Rząd chce, aby osoby, które osiągnęły wcześniejszy wiek emerytalny nie mogły korzystać ze świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Zakaz będzie obowiązywał nawet w sytuacji, kiedy nie będą pobierały emerytury.

Zmiana w ustawie o emeryturach i rentach uniemożliwia uzyskanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy przez osobę, która osiągnęła wiek emerytalny lub pobiera emeryturę, z wyjątkiem rent z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Jeżeli przepis wejdzie w życie, to prawo do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy będzie przysługiwało jedynie osobom, które są zbyt młode, żeby pobierać emeryturę, albo nie spełniają warunków do jej otrzymania. Jedynym wyjątkiem od tej zasady byłyby renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. 

W uzasadnieniu przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które jest autorem zmian, czytamy:

"Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie spełniającej określone ustawowo warunki (niezdolność do pracy, czas jej powstania, określony staż pracy), zastępując niemożliwy do uzyskania przychód z pracy w trakcie okresu aktywności zawodowej. Emerytura zaś zastępuje utracony dochód z tytułu osiągnięcia wieku, w którym z tego powodu ubezpieczeni stają się niezdolni do wykonywania
dotychczasowej aktywności zawodowej. Stąd też proponuje się, by uzyskanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, z wyłączeniem prawa do rent z ubezpieczenia wypadkowego, było możliwe tylko przez osobę, która nie osiągnęła wieku emerytalnego i której nie ustalono prawa do emerytury."

Jak jest obecnie?

Generalna zasada jest taka, że można pobierać albo emeryturę, albo rentę. Jednak w sytuacji, kiedy mamy prawo do kilku świadczeń, możemy sobie wybrać to, które bardziej nam się opłaca.

Jeżeli została nam przyznana renta wypadkowa, która jest wypłacana z innej puli świadczeń, to mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze: możemy pobierać rentę wypadkową i połowę emerytury. Drugie: bierzemy całą emeryturę i połowę renty. Warunek jest jeden - nie można dorabiać.

Na czym polega niekorzystna zmiana?

Może się okazać, że w przyszłości renta z tytułu niezdolności do pracy będzie wyższa niż świadczenie emerytalne. Niestety, w momencie osiągnięcia wcześniejszego wieku emerytalnego automatycznie stracimy do niej prawo.

Dodatkowo, jak wskazuje cytowany przez DGP Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, rozwiązanie jest niekonstytucyjne, ponieważ kobiety stracą prawo do renty pięć lat wcześniej niż mężczyźni. - W tym przypadku konieczne jest ustalenie jednolitych zasad, bez względu na płeć – podkreśla Plater.

Więcej o:
Komentarze (22)
Koniec możliwości wyboru między emeryturą a rentą? Rząd chce zmienić obecne przepisy
Zaloguj się
 • starszy-65

  Oceniono 17 razy 5

  Prawidłowo bo nareszcie PIS dobierze się do tej bandy nieudaczników nieprzerwanie kombinującej jak oskubać państwo i partię jedyną nadającą się do rządzenia więc krzyczę: "brawo towarzysze bolszewicy jedyni sprawiedliwi w tym kraju" !!!

 • korgan123

  Oceniono 8 razy 4

  Niech się jeszcze zabiorą za nierobów co wiecznie przebywają na zwolnieniach lekarskich.

 • misiaszm

  0

  Czyli jak mi upier....ło obie nogi i obie ręce w wypadku samochodowym więc z definicji raczej nie dam rady dorobić (chyba że jako lektor filmowy) a uzbierałem tylko na minimalną emeryturę, natomiast renty mam powiedzmy 1800. To jestem 800PLN w plecy. Zważcie że emeryt może dorobić do emerytury a kaleka w wieku emerytalnym raczej nie.

 • malgojb

  0

  No tak, tylko dlaczego dorabiającym na emeryturze potrącają składkę rentową? Taka kradzież bo firmowana przez państwo to nie narusza dekalogu i nie porusza tego sumienia religijnego rządzących, którym to tak się wzruszają dając nim szantażować pacjentów przez lekarzyny?

 • polsz

  Oceniono 2 razy 0

  "W tym przypadku konieczne jest ustalenie jednolitych zasad, bez względu na płeć"
  Ale w odniesieniu do wieku emerytalnego jakoś dysproporcja w traktowaniu płci nikomu nie przeszkadza

 • Czupakabros

  Oceniono 2 razy 0

  Więc rozumie że będzie tylko jedna składka emerytalna bez jakichś dodatkowych zdrowotnych. Super. Czy pis w swoim stylu zajuma tę kasę bo brakuje dla patoli i na koryto dla k"n"urskiej świni z TVPISIS

 • stuxnet

  Oceniono 2 razy 0

  Co za idiotyzm: "rozwiązanie jest niekonstytucyjne, ponieważ kobiety stracą prawo do renty pięć lat wcześniej niż mężczyźni". Kobiety stracą prawo do renty w tym samym wieku, co mężczyźni. Jest na odwrót: obecny system dyskryminujący mężczyzn jest niekonstytucyjny, a rozwiązanie proponowane przez MRPPS tylko to eksponuje.

 • KRECIK424

  Oceniono 6 razy 0

  Już zaczyna brakować pieniędzy na 500+ . Trzeba okradać rencistów powypadkowych.

 • jot 61

  Oceniono 8 razy 0

  ZUS TO JEST NAJWIĘKSZY ZŁODZIEJ W POLSCE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX