Nadchodzi rewolucja na sklepowych półkach. Już nie będzie tak tanio jak dziś?

Decyzje sklepów o wycofaniu ze sprzedaży jajek z chowu klatkowego są coraz częstsze. Ale czy muszą doprowadzić do wyraźnych podwyżek cen?

Jajka z chowu klatkowego zdejmą ze swych półek do 2020- 2025 r. m.in. Auchan, Piotr i Paweł, Biedronka, Carrefour, Netto, Lidl i Tesco. Ostatnio taką deklarację złożyła sieć Makro. Jak pisaliśmy, najprawdopodobniej spowoduje to wzrost cen jaj w sklepach.

Podwyżki nie takie pewne

Być może jednak podwyżki nas ominą. Maciej Kroenke z PWC uważa, że ceny jajek mogą wzrosnąć jedynie z powodu powolnego zanikania najniższej półki cenowej, ale nie powinny być to duże wzrosty.

Jego zdaniem segment jaj dotkną podobne zmiany jak w przypadku innych produktów spożywczych - serów czy wędlin. Chodzi o wycofywanie z oferty wyrobów najtańszych, kojarzonych często z niską jakością. Polscy konsumenci coraz częściej wybierają produkty lepszej jakości, zwracają uwagę na stosunek jakości do ceny.

Sieci handlowe przewidują ten trend, stąd ich deklaracje o wycofaniu się ze sprzedaży jajek z chowu klatkowego, których opinia w ostatnim czasie jest coraz gorsza.

Pamiętajmy jednak, że jaja to ważna kategoria jeśli chodzi o postrzeganie cenowe. Sieci nie zdecydują się na znaczące podwyżki cen, ponieważ żadna z nich nie może sobie pozwolić na pogorszenie swojego wizerunku

– wyjaśnia ekspert w rozmowie z serwisem dlahandlu.pl

Kroenke zwraca uwagę, że trend migracji w stronę zakupu produktów lepszej jakości jest wyraźniejszy w dużych miastach, tam dysponujący większym budżetem klient częściej poszukuje produktów typu „produkt polski”, „bez GMO”, „bez konserwantów” czy „z wolnego wybiegu”. W mniejszych ośrodkach jest to zjawisko znacznie rzadsze.

Więcej o:
Komentarze (48)
Nadchodzi rewolucja na sklepowych półkach. Już nie będzie tak tanio jak dziś?
Zaloguj się
 • beobachter11

  Oceniono 12 razy 6

  Kurczaka z fermy polskiej oprócz chowu wolnowybiegowego- zagrodowego najlepiej nie kupować !! To wręcz szkodliwe dla zdrowia ludzi : karmione i hodowane od pisklęcia przez 36-38 dni do wagi 2,6 kg, karmione paszą GMO z antybiotykami i środkami uspakajającymi ( bo w hali jest ich 60-80 tys. po 16-18 sztuk na metrze kwadratowym bez światła dziennego( taka polska norma !!!), bo hodowca nie pozwoli , aby zachorowały) , a że człowiek zjada "białe mięsko" i później antybiotyki słabo działają to kogo to obchodzi ??Normalnie karmiony zbożem i roślinną karmą wiejski kurczak musi rosnąć i biegać ok.150 dni do 2kg wagi Na fermie: Od zbyt szybkiego przyrostu masy ciała często pęka im skóra , a przez ostatnie 8-10 dni siedzą i żrą , bo nie mają siły wstać na nogi ( stąd takie krótkie) , bo kości nie nadążają przyrastać wraz z mięśniami !! Budzone są nocą sztucznym światłem , aby "myślały" ,że to dzień i żarły .. POLSKA ZDROWA ŻYWNOŚĆ :)) A na końcu gdzie wszyscy już zarobili kasę 1kg tego „zdrowego przysmaku na tacce” kosztuje 3,99 zł!!( promocja w Biedronce) )
  Więc pytam czy to może być zdrowe??? Gdyby ktoś uświadomił konsumentów co jedzą kupując kurczaka na tacce …gwarantuję, że nikt by kurczaka-brojlera więcej nie kupił !!!!
  P.S. O smrodzie z fermy i uciążliwościach dla okolicznych mieszkańców nie wspominając OTO POLSKA WŁAŚNIE……

 • zato-rzak

  0

  Nowa zmiana przyniosła 10 zł podwyżki emerytur.Ceny natomiast wzrastają galopem.

 • zelenyles

  Oceniono 2 razy 0

  czyli dawno temu Urban miał rację że wystarczy 1/2 jajka,wystarczy że wszyscy się ograniczą i wydadzą tyle samo .

 • 8ewa123

  Oceniono 8 razy 0

  tylko ludzie bez sumienia jedzą jajka z klatek ( chów klatkowy to barbarzyństwo) ale po co się zastanawiać co się żre przecież w tv leci kolejny odmóżdż-acz typu tańce na lodzie

 • synanki

  Oceniono 7 razy -1

  a potem znikną z półek jabole i garbaty Heniek Puszkin zostanie smakoszem Château Margaux Medoc...

 • matuniak2

  Oceniono 11 razy -1

  Mam nadzieję, że w następnej kolejności wycofane będzie mięso i mleko z chowu przemysłowego. "wszystko co uczyniliście tym braciom moim najmniejszym, mnieście uczynili"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX