Niesamowita zmiana w myśleniu o gospodarce. Polacy wśród największych optymistów w Europie

Rafał Hirsch
Aż 64 procent Polaków uważa, że sytuacja w polskiej gospodarce jest dobra. To wynik sondażu firmy Pew Research przeprowadzonego w kilkudziesięciu państwach. Większym optymizmem w Europie mogą pochwalić się tylko Holendrzy, Niemcy i Szwedzi.

Dobre opinie o gospodarce w Polsce przyciągają uwagę, bo to nowość. Jeszcze dwa lata temu dominowały u nas osoby przekonane o tym, że sytuacja gospodarcza jest zła. W 2015 roku pozytywną ocenę gospodarce dawało tylko 38 procent Polaków.

Polacy wśród największych optymistów na świeciePolacy wśród największych optymistów na świecie źródło: Pew Research

Skok odsetka pozytywnych ocen z 38 procent w 2015 do 64 procent w 2017 ( o 26 punktów procentowych) jest największy na świecie. Podobny przypływ optymizmu, o ponad 20 punktów procentowych zanotowano jeszcze tylko w Rosji i Indonezji. 

Lepsze oceny dotyczące gospodarki mają w Europie tylko obywatele bogatszych państw: Niemiec, Holandii i Szwecji. Wyprzedziliśmy za to już Australijczyków, Kanadyjczyków, czy Japończyków.

Odsetek osób oceniających gospodarkę w kraju dobrze i źleOdsetek osób oceniających gospodarkę w kraju dobrze i źle źródło: Pew Research

Większym optymizmem mogą wykazać się też mieszkańcy Turcji, Senegalu, Indii i Filipin, chociaż trzeba pamiętać, że w tych krajach (podobnie jak w Polsce) sondaż robiono metodą wywiadu twarzą w twarz. Nie można wykluczyć, że Turcy czy Filipińczycy mogli w nich wykazywać optymizm urzędowy na wszelki wypadek

Wg Pew Research Polacy są też najbardziej optymistyczni w Europie jeśli chodzi o to jak będą żyły przyszłe pokolenia

Polacy wierzą, że ich dzieciom będzie się żyło lepiejPolacy wierzą, że ich dzieciom będzie się żyło lepiej źródło: Pew Research

O tym, że naszym dzieciom będzie lepiej niż nam przekonanych jest 48 procent Polaków. Przeciwnego zdania jest 39 procent zapytanych. Podobna proporcja jest tylko w Rosji. We wszystkich pozostałych krajach europejskich przewagę mają ci, którzy uważają, że kolejne pokolenie będzie w gorszej sytuacji finansowej niż my sami.

Badania przeprowadzono w marcu i kwietniu tego roku w 32 państwach. W Polsce metodą wywiadu bezpośredniego przepytano 1160 osób.

Więcej o: