Jest kolejny pomysł dotyczący zakazu handlu w niedzielę. Możliwe, że zakaz będzie tylko na pół dnia

Rafał Hirsch
Grupa posłów w środę ma zaproponować nową wersję zakazu handlu w niedziele. Nowy pomysł ma podobno poparcie branży handlowej i życzliwość rządu.

O nowej propozycji pisze dziś Rzeczpospolita. Chodzi o to, aby handel w niedziele był dozwolony, ale tylko do godziny 13:00. Z zakazu wyłączone byłyby apteki i stacje benzynowe. Gazeta pisze, że ma sygnały, że rząd może tę propozycje poprzeć. Z kolei szef Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patrioryzmu Ekonomicznego, poseł Adam Abramowicz mówi, że pomysł popiera branża handlowa. 

Pozostaje jeszcze przekonać do pomysłu związkowców. Solidarność wciąż lansuje swoją, najbardziej drastyczną wersję zakazu handlu w niedzielę. OPZZ z kolei proponowało aby na pracę w niedzielę zezwolić, ale wprowadzić wymóg wyższych wynagrodzeń za ten właśnie dzień. 

Zakaz handlu w niedzielę to jedna z najbardziej nieprzemyślanych obietnic politycznych z czasu kampanii wyborczej w 2015. Po wyborach rząd oddał inicjatywę w tej sprawie posłom i ogranicza się do rzucania luźnych pomysłów i recenzowania cudzych projektów. Ustawą najbardziej zainteresowana jest Solidarność, organizacje pracodawców uważają, że pomysł jest zły i przyniesie gospodarce straty. Rząd także wersję Solidarności dość mocno skrytykował. 

Branża handlowa nie wierzy w to, że ktoś ten projekt w końcu wyrzuci do kosza, więc pilnuje aby ewentualny kompromis był w miarę możliwości mało dotkliwy. Z kolei nad łagodniejszą wersją projektu pracuje Parlamentarny  Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patrioryzmu Ekonomicznego. Ten zespół o bardzo długiej nazwie to aż 53 posłów i trzech senatorów, więc raczej poważne grono. Aż 43 osoby w tym zespole pochodzą z PiS, a kolejnych siedmiu posłów reprezentują ugrupowanie Pawła Kukiza

W środę na spotkaniu posłowie z Parlamentarnego Zespołu będą chcieli przekonać do swojego pomysłu związkowców. 

ZOBACZ TEŻ: Zakaz handlu w niedziele: Tak to wygląda w Europie

Cały czas aktualna jest też sugerowana przez rząd propozycja zakazu handlu w co drugą niedzielę. Jednak zdaniem posła Abramowicza z Zespołu Parlamentarnego wersja z handlem w każda niedzielę do 13:00 jest lepsza. Skutki dla gospodarki będą podobne, natomiast projekt będzie łatwiejszy do wprowadzenia i wygodniejszy dla konsumentów, którzy nie będą musieli się przed każdym weekendem zastanawiać czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte, czy zamknięte.

Więcej o:
Komentarze (85)
Jest kolejny pomysł dotyczący zakazu handlu w niedzielę. Możliwe, że zakaz będzie tylko na pół dnia
Zaloguj się
 • wilq9

  Oceniono 10 razy 8

  Polska gospodarka straci na tym zakazie tak samo jak na obniżeniu wieku emeryt. Rządzą nami nieodpowiedzialni ludzie, coś na kształt bolszewików

 • pan-mario

  Oceniono 11 razy 5

  Lepiej to wymienić ten durny nierząd. Nikt nikogo nie zmusza do pracy w niedziele. Są ludzie co im to odpowiada.

 • ida61

  Oceniono 6 razy 4

  w Szwecji zdisiaj swietonarodowe a mimo tego centra handlowe otwarye i pelno klientow w tym turystow z Niemiec, Holandii, Polski. Sklepy w szwecji otwarye sa w niedziele, swieta, dzisiaj do 18.00 otware cale centrum handlowe hansa City w Kalmarze. Do tego latem wszystkie sklepy duze, male sa otwarte przez wszystkie niedziele aby pzryciagnac turystow. Polska straci na zakazie handlu w niedziele, starca hotelarze, restauracje, linie lotnicze.

 • poparzony

  Oceniono 7 razy 3

  Łże Elyta próbuje bruździć :(
  Ja już nie kupuję w Niedzielę, POpieram Solidarność i rząd w tym zakresie już dziś.
  Jestem świadomym obywatelem i nie godzę się na wykorzystywanie ludzi w trudnych sytuacjach życiowych.

 • sigit

  Oceniono 3 razy 3

  Chyba od 13;) Jak za komuny i ludki rano będą miały zamknięte sklepy i pojdą dać na tacę.

 • Bartek Kośmierski

  0

  Z dwojga złego to już wolę, żeby sklepy były otwarte, nawet i w krótszych godzinach, niż jakby w ogóle miały być zamkniete. Oby tylko właściciele mogli sami ustalać te godziny, a nie, że po 13 wszystko zamkniete

 • Marian Kolebka

  0

  Sklepy powinny byćotwarte w niedziele chociaz na te kilka godzin. Tylko niech to właściciele sobie ustalają te godziny, a nie, że wszystko odgórnie od 13 zamknięte na głucho

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX