Opłaty za parkowanie w sobotę mają być nielegalne. Senat przygotował zmianę przepisów

Dobre wieści dla kierowców płyną z polskiego Senatu. Wyższa izba parlamentu przygotowała zmianę w przepisach, która w jednoznaczny sposób rozwiąże problem pobierania opłat w soboty za parkowanie w strefie.

Do tej pory przepis ustawy o drogach publicznych zawarty w art. 13b nie precyzował jasno, czy sobota jest dniem roboczym czy wolnym od pracy. Pozwalało to samorządom na dość dowolną interpretację przepisu i tym samym wprowadzanie opłat w strefach płatnego parkowania również w soboty. Także sądy administracyjne miały problem z tym przepisem, raz orzekając, że opłaty w soboty są legalne, a raz, że nie.

Jak donosi Rzeczpospolita, to ma się wkrótce zmienić. Senatorowie jednomyślnie wyrazili wolę doprecyzowania spornego art. 13b ustawy o drogach publicznych z 1985 roku i zmienili sporny fragment na: "określone dni z wyjątkiem sobót oraz dni uznanych ustawowo za wolne od pracy". W ten sposób przepis jasno wskazywać ma sobotę jako dzień, w którym opłaty w strefach parkowania nie mogą być pobierane.

Senat rozpoczął pracę nad stosowaną uchwałą już w styczniu br. Była ona pokłosiem wyroku NSA z kwietnia 2016 roku, w którym sąd uznał, że sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy. 1 czerwca 2017 roku Senat uchwalił stosowną uchwałę i wniósł ją do rozpatrzenia Sejmu. Teraz wszystko w rękach posłów. 

Dla samorządów opłaty parkingowe stanowią spory zastrzyk gotówki. Tylko w 2015 roku do miejskiego budżetu Warszawy wpłynęło 83 mln złotych ze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (choć akurat w Warszawie sobotnie parkowanie jest darmowe). Nowelizacja ustawy, jeżeli wejdzie w życie, może niektóre samorządy, stosujące opłaty w soboty, uderzyć po kieszeni. 

Więcej o: