Opłaty za parkowanie w sobotę mają być nielegalne. Senat przygotował zmianę przepisów

Dobre wieści dla kierowców płyną z polskiego Senatu. Wyższa izba parlamentu przygotowała zmianę w przepisach, która w jednoznaczny sposób rozwiąże problem pobierania opłat w soboty za parkowanie w strefie.

Do tej pory przepis ustawy o drogach publicznych zawarty w art. 13b nie precyzował jasno, czy sobota jest dniem roboczym czy wolnym od pracy. Pozwalało to samorządom na dość dowolną interpretację przepisu i tym samym wprowadzanie opłat w strefach płatnego parkowania również w soboty. Także sądy administracyjne miały problem z tym przepisem, raz orzekając, że opłaty w soboty są legalne, a raz, że nie.

Jak donosi Rzeczpospolita, to ma się wkrótce zmienić. Senatorowie jednomyślnie wyrazili wolę doprecyzowania spornego art. 13b ustawy o drogach publicznych z 1985 roku i zmienili sporny fragment na: "określone dni z wyjątkiem sobót oraz dni uznanych ustawowo za wolne od pracy". W ten sposób przepis jasno wskazywać ma sobotę jako dzień, w którym opłaty w strefach parkowania nie mogą być pobierane.

Senat rozpoczął pracę nad stosowaną uchwałą już w styczniu br. Była ona pokłosiem wyroku NSA z kwietnia 2016 roku, w którym sąd uznał, że sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy. 1 czerwca 2017 roku Senat uchwalił stosowną uchwałę i wniósł ją do rozpatrzenia Sejmu. Teraz wszystko w rękach posłów. 

Dla samorządów opłaty parkingowe stanowią spory zastrzyk gotówki. Tylko w 2015 roku do miejskiego budżetu Warszawy wpłynęło 83 mln złotych ze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (choć akurat w Warszawie sobotnie parkowanie jest darmowe). Nowelizacja ustawy, jeżeli wejdzie w życie, może niektóre samorządy, stosujące opłaty w soboty, uderzyć po kieszeni. 

Więcej o:
Komentarze (16)
Opłaty za parkowanie w sobotę mają być nielegalne. Senat przygotował zmianę przepisów
Zaloguj się
 • polsz

  Oceniono 8 razy 0

  o ile pamiętam niedawno był artykuł, który opisywał, że rząd przygotowuje zmianę przepisów w zakresie parkowania ale w drugą stronę, czyli płatne soboty, niedziele i nocki. A teraz to. Może zdecydujcie się w końcu co ma się stać

 • jan12121

  Oceniono 5 razy -1

  Typowy polski bajzel w prawodawstwie. Po co są opłaty za parkowanie? Żeby wymusić zwiększenie rotacji parkujących. Kiedy się wprowadza je? Kiedy brakuje miejsc do parkowania. Co to ma wspólnego z dniem tygodnia? Nic!
  Spróbuj zaparkować pod Wawelem w niedzielę...

 • alojzy132

  Oceniono 5 razy -1

  postawiali urzedy w srodek miasta i dziwia sie że petenci muszą podjechac samochodem aby załatwić zaświadczenie od oświadczenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX