Gigant lotniczy w tarapatach. Kraj odcięty od świata. Kłopoty polskich podróżnych

Po zerwaniu stosunków dyplomatycznych przez kilka krajów Zatoki Perskiej z Katarem, w trudnej sytuacji są pasażerowie Qatar Airways. Z usług przewoźnika korzystają także Polacy.

W poniedziałek rządy Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu i Bahrajnu ogłosiły, że zerwały stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem. Jako powód podano wspieranie przez to państwo terroryzmu, Bractwa Muzułmańskiego, ISIS, Iranu, destabilizację bezpieczeństwa regionu. W mediacje skonfliktowanych stron zaangażował się Kuwejt.

Zamknięcie Kataru

Katar znalazł się izolacji, także transportowej, gdyż Arabia Saudyjska zamknęła lądową i morską granicę z tym krajem. Władze Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów zarejestrowanych w Katarze, a linie lotnicze tych krajów odwołały połączenia lotnicze do Dohy.

Gigantyczne problemy ma wobec tego jedna z najbardziej znanych linii lotniczych na świecie, Qatar Airways, a także wielu europejskich pasażerów, dla których lotnisko w stolicy Kataru, Dosze jest popularnym portem przesiadkowym.

Linie musiały zawiesić jedną piątą lotów. Katarskie samoloty nie mogą latać nad Arabią Saudyjską, co spowodowało znaczne wydłużenie tras rejsów do Europy Zachodniej i Afryki Północnej. Jak wynika z map przelotów udostępnionych przez flightradar24.com samoloty podróżują trasami w kierunku północnym, przez Iran i Turcję oraz południowym, przez Oman i Jemen. 

Wydłużeniu uległo m.in. najdłuższe lotnicze połączenie świata z Doha do Auckland w Nowej Zelandii.

Więcej o:
Komentarze (30)
Gigant lotniczy w tarapatach. Kraj odcięty od świata. Kłopoty polskich podróżnych
Zaloguj się
 • bandierarossa

  Oceniono 5 razy 5

  Linie EMIRATES się cieszą

 • drzejms-buond

  Oceniono 8 razy 4

  Taka sama ustawka jak z Syrią.

 • cenisz.dobre.dziennikarstwo

  Oceniono 2 razy 2

  Łojojo... To i teraz nagle FC Barcelona zacznie przegrywac, bo nie będą juz miec katarskich pieniedzy na opłacanie sedziów i kupowanie meczyków.
  Ojojojjj....

 • Katarzyna Sornat

  0

  Arabia Saudyjska, ktora sponsoruje terroryzm od dawna zrywa stosunki dyplomatyczne z Katarem, ktorem zarzuca sponsorowanie terroryzmu. Mozna by sie smiac, gdyby nie to, ze to wcale nie jest smieszne.

 • brytnej

  0

  Doha - w Dosze? Czy raczej w Doże?

 • d1r3ct

  Oceniono 2 razy 0

  Ci, którzy na nich psioczą....sami robią to samo włącznie z Arabią Saudyjską.

 • 92ilme

  Oceniono 9 razy -1

  Czy musimy na sile wszystko "spolszczac"? Czy nie byloby prosciej pisac "w Doha" zamiast uzywac komicznej formy "w Dosze"? Jersli forma jest trudna to lepiej pozostac przy tej pierwotnej. Komicznie brzmi np. w Auklandzie (w Auckland), w Christchurcie (w Christchurch), w Kualalumpurze (w Kuala Lumpur), itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX