Pekao oficjalnie znów w polskich rękach. PZU i PFR przejęły udziały w banku od Włochów

PZU poinformował w komunikacie, że razem z Polskim Funduszem Rozwoju sfinalizował zakup 32,8 proc. akcji Pekao SA od włoskiego UniCredit. Po tej transakcji, polscy inwestorzy będą mieć ponad 50 proc. udziału w aktywach sektora bankowego.

Umowa w tej sprawie została zawarta w grudniu ubiegłego roku, w maju zgodziła się na nią Komisja Nadzoru Finansowego. PZU i PFR za przejęcie Pekao zapłacą 123 zł za akcję, łącznie 10,6 mld zł. Ubezpieczyciel kupuje od UniCredit 20 proc. akcji banku za 6,5 mld zł, PFR 12,1 proc. za 4,1 mld zł. Jak podaje PZU w komunikacie, cena jest o 2,4 proc. niższa, niż ta, po której UniCredit sprzedawał pakiet 10 proc. akcji Pekao prawie rok temu.

– To historyczna chwila. Dzięki finalizacji transakcji zakupu akcji Banku Pekao PZU staje się największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej i liderem zarówno w ubezpieczeniach jak i sektorze bankowym oraz w zarządzaniu aktywami – mówi, cytowany w komunikacie, Paweł Surówka, prezes PZU SA.

Aktywa tej nowej grupy, na którą składać się będzie PZU, Pekao i Alior, wzrosną do około 360 mld zł. Poza produktami ubezpieczeniowymi i bankowymi, oferować też będzie zarządzanie aktywami w ramach TFI PZU, TFI Pioneer, PTE PZU i PTE Pioneer. Sieć placówek wzrośnie do 1356.

Transakcja określana była jako repolonizacja. Według Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec 2016 roku inwestorzy krajowi kontrolowali 12 banków komercyjnych (Skarb Państwa kontrolował 5) i wszystkie spółdzielcze, zaś inwestorzy zagraniczni 24 banki komercyjne i wszystkie oddziały instytucji kredytowych.

Udział inwestorów krajowych i zagranicznych w aktywach sektora bankowegoUdział inwestorów krajowych i zagranicznych w aktywach sektora bankowego / raport KNF

Udziały kontrolne mieli inwestorzy z 18 krajów, z dominującą rolą tych z Niemiec, Włoch i Hiszpanii. KNF wylicza, że na koniec ubiegłego roku, w rękach polskich inwestorów było około 43,4 proc. aktywów sektora bankowego w naszym kraju. Przejęcie Pekao to zmieni.

- To oznacza, że udział rodzimego kapitału w sektorze bankowym zwiększy się do ponad 50%, co jest istotne z punktu widzenia stabilności sektora bankowego oraz zrównoważonego rozwoju gospodarczego – podkreśla Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Cieszy się też oczywiście rząd. Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju także podkreśla kwestie bezpieczeństwa sektora oraz "jeszcze większą łatwość w uzyskaniu kapitału na rozwój" dla polskich przedsiębiorców.

Zmianę ma podkreślić powrót do dawnego logo banku - z charakterystycznym żubrem.

PZU liczy, że zakup akcji Pekao przyniesie grupie korzyści finansowe, jak „istotny” wzrost wartości wyniku skonsolidowanego na akcję. Ale nie tylko.

- Z technicznego punktu widzenia jest to aktywo, które w długim okresie będzie generować stabilny strumień dywidend dla Grupy PZU. Jeszcze w tym roku spodziewamy się wpływów z tego tytułu na poziomie ponad 450 mln zł – mówi prezes PZU Paweł Surówka.

Akcje ubezpieczyciela i banku są dziś na lekkich plusach. PZU po 11:00 rósł na giełdzie o niespełna 0,3 proc., Pekao SA zyskiwał 0,75 proc.