Pekao oficjalnie znów w polskich rękach. PZU i PFR przejęły udziały w banku od Włochów

PZU poinformował w komunikacie, że razem z Polskim Funduszem Rozwoju sfinalizował zakup 32,8 proc. akcji Pekao SA od włoskiego UniCredit. Po tej transakcji, polscy inwestorzy będą mieć ponad 50 proc. udziału w aktywach sektora bankowego.

Umowa w tej sprawie została zawarta w grudniu ubiegłego roku, w maju zgodziła się na nią Komisja Nadzoru Finansowego. PZU i PFR za przejęcie Pekao zapłacą 123 zł za akcję, łącznie 10,6 mld zł. Ubezpieczyciel kupuje od UniCredit 20 proc. akcji banku za 6,5 mld zł, PFR 12,1 proc. za 4,1 mld zł. Jak podaje PZU w komunikacie, cena jest o 2,4 proc. niższa, niż ta, po której UniCredit sprzedawał pakiet 10 proc. akcji Pekao prawie rok temu.

– To historyczna chwila. Dzięki finalizacji transakcji zakupu akcji Banku Pekao PZU staje się największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej i liderem zarówno w ubezpieczeniach jak i sektorze bankowym oraz w zarządzaniu aktywami – mówi, cytowany w komunikacie, Paweł Surówka, prezes PZU SA.

Aktywa tej nowej grupy, na którą składać się będzie PZU, Pekao i Alior, wzrosną do około 360 mld zł. Poza produktami ubezpieczeniowymi i bankowymi, oferować też będzie zarządzanie aktywami w ramach TFI PZU, TFI Pioneer, PTE PZU i PTE Pioneer. Sieć placówek wzrośnie do 1356.

Transakcja określana była jako repolonizacja. Według Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec 2016 roku inwestorzy krajowi kontrolowali 12 banków komercyjnych (Skarb Państwa kontrolował 5) i wszystkie spółdzielcze, zaś inwestorzy zagraniczni 24 banki komercyjne i wszystkie oddziały instytucji kredytowych.

Udział inwestorów krajowych i zagranicznych w aktywach sektora bankowegoUdział inwestorów krajowych i zagranicznych w aktywach sektora bankowego / raport KNF

Udziały kontrolne mieli inwestorzy z 18 krajów, z dominującą rolą tych z Niemiec, Włoch i Hiszpanii. KNF wylicza, że na koniec ubiegłego roku, w rękach polskich inwestorów było około 43,4 proc. aktywów sektora bankowego w naszym kraju. Przejęcie Pekao to zmieni.

- To oznacza, że udział rodzimego kapitału w sektorze bankowym zwiększy się do ponad 50%, co jest istotne z punktu widzenia stabilności sektora bankowego oraz zrównoważonego rozwoju gospodarczego – podkreśla Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Cieszy się też oczywiście rząd. Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju także podkreśla kwestie bezpieczeństwa sektora oraz "jeszcze większą łatwość w uzyskaniu kapitału na rozwój" dla polskich przedsiębiorców.

Zmianę ma podkreślić powrót do dawnego logo banku - z charakterystycznym żubrem.

PZU liczy, że zakup akcji Pekao przyniesie grupie korzyści finansowe, jak „istotny” wzrost wartości wyniku skonsolidowanego na akcję. Ale nie tylko.

- Z technicznego punktu widzenia jest to aktywo, które w długim okresie będzie generować stabilny strumień dywidend dla Grupy PZU. Jeszcze w tym roku spodziewamy się wpływów z tego tytułu na poziomie ponad 450 mln zł – mówi prezes PZU Paweł Surówka.

Akcje ubezpieczyciela i banku są dziś na lekkich plusach. PZU po 11:00 rósł na giełdzie o niespełna 0,3 proc., Pekao SA zyskiwał 0,75 proc.

Komentarze (96)
Pekao oficjalnie znów w polskich rękach. PZU i PFR przejęły udziały w banku od Włochów
Zaloguj się
 • ponury424

  Oceniono 11 razy 5

  Skąd tylu odmóżdżonych trollo-kretynów na tym forum. Wysprzedajcie Mimcom, za tyle ile będą chcieli zapłacić, wszystko co się da. Już posiadają w swoich łapach 90% prasy regionalnej, i 76% o ogólnokrajowym zasięgu w Polsce. Zakupili Warszawski Stoen, wart 4,5 mld. zł za kwotę 1,5 mld. zł, to wtedy wam jeszcze bardziej zrobią wodę z mózgów. O ile pod czerepami coś na kształt mózgów posiadacie, w co śmiem wątpić, a jeśli już, to pod waszymi czaszkami zamiast szarych komórek, znajduje się pokarm dla koni, czyli sieczka. No i po co wam banki, oddajcie je "kapitałowi zagranicznemu", zresztą tak zrobili "Polscy" prywatyzatorzy, przekazując za grosze 80% sektora bankowego w Polsce, hochsztaplerom zagranicznym. A sami zatrudnijcie się w Lidlach, Kauflandach, przy układaniu towaru na półkach, jako wyrobnicy, parobkowie, lub jedźcie "na szparagi", do bauerów.

 • edimerc

  Oceniono 10 razy 4

  Ponad 25 lat temu sprzedaliśmy Pekao włoskiej mafii za ówczesny 8-miesięczny zysk. Gościu który do tego doprowadził został na wiele lat prezesem. Inspektor NIK który zaczął drążyć temat w wieku 40 lat nagle zmarł na atak serca.

 • kkes

  Oceniono 9 razy 3

  Nazizm, a pełowskim imbecylom polecam WIG PIS

 • mosze_goldstajn

  Oceniono 1 raz 1

  to są tzw "złote" interesy Balcerka lub Tuska -
  - "sprzedawali" spółki za symboliczną złotówkę lub oddawali za głos poparcia przez Francję dla Tuska (mniejszy francuski bank Paribas przejął większy polski - BGŻ)
  ==================================================================================
  no a teraz za część tych zanitasionych spółek musimy płacić miliardy, a złodzieje liczą kasę w Brukseli

 • kataryniarski

  0

  Uciekajcie z kasą, bo skończy się jak ze SKOKami - na luksemburskich kontach pisuarów.

 • mniklasp

  0

  to jest dobra zmiana choc nie wiadomo czy polscy inwestorzy beda inwestowali w Polsce pieniadze zarobione na bankach, rowniez czy bedzie to mialo wplyw na bardziej konkurencyjne oplaty bankowe

 • pm7303

  0

  Czyli za nasze pieniążki, świnki z Wiejskiej poszerzyły sobie korytko - pozostaje im życzyć, żeby się udławiły

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX