Jest poprawa - OECD podnosi nam prognozę wzrostu PKB. W listopadzie była obniżka

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju poprawiła swoją ocenę polskiej gospodarki. PKB ma w tym roku urosnąć o 3,6 proc. To wyraźnie lepsza prognoza w porównaniu z poprzednią, listopadową.

OECD w raporcie pisze, że w tym i przyszłym roku gospodarkę będzie nam napędzać przyspieszenie popytu wewnętrznego oraz ożywienie w inwestycjach. Wskaźniki nastrojów konsumentów i biznesu sugerują, że pozytywny okres w polskiej gospodarce powinien się utrzymać. OECD wskazuje też m.in. na poprawę sytuacji na rynku pracy i wpływ programu 500 plus.

"Wzrost zatrudnienia doprowadził do rekordowo niskiego bezrobocia, które w połączeniu z rosnącymi wynagrodzeniami i transferami socjalnymi wspiera konsumpcję prywatną i spadek nierówności" – czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Niesamowita zmiana w myśleniu o gospodarce. Polacy wśród największych optymistów w Europie

Lepiej konsumentom, lepiej firmom

Owa konsumpcja prywatna w tym roku ma wzrosnąć o 3,9 proc. (w 2016 wzrost wyniósł 3,8 proc.), w przyszłym już jednak ten efekt nie będzie tak widoczny i wzrost sięgnie 3,0 proc. Coraz bardziej przyspieszać za to mają inwestycje – w tym roku mają rosnąć o 3,3 proc. (w 2016 był spadek o 7,9 proc.), w przyszłym już o 4,7 proc.

Prognozy OECDPrognozy OECD / Źródło: OECD, Global Economic Outlook

Przyspieszyć ma cała gospodarka. OECD spodziewa się, że wzrost PKB w tym roku sięgnie 3,6 proc., a w przyszłym 3,1 proc. To wyraźna poprawa w porównaniu z raportem listopadowym – wtedy OECD obniżyła prognozę na ten rok do 3,2 proc. z 3,5 proc., ostrzegając m.in. przed rosnącymi wydatkami socjalnymi, obciążającymi budżet (oczekiwania na 2018 r. pozostały bez zmian).

Wydatki socjalne obciążą budżet, co z podatkami?

Teraz ekonomiści OECD piszą, że deficyt sektora general government w najbliższych dwóch latach się pogłębi, przez zwiększone wydatki w sferze socjalnej oraz odbicie w inwestycjach publicznych. W przyszłym roku ma wynieść 3 proc. PKB, co stanowi górny limit zakładany dla krajów UE.

W ograniczeniu wzrostu deficytu pomogą wysiłki zmierzające do zwiększenia wpływów z podatków oraz wydłużenie okresu obowiązywania podniesionego VAT. Organizacja podkreśla jednocześnie, że szczególnie w obliczu starzejącego się społeczeństwa, potrzebne będą dodatkowe przychody podatkowe.

"Likwidacja ulg podatkowych VAT wzmocniłaby finanse publiczne i zapewniła przestrzeń do zwiększania wydatków na infrastrukturę i cele socjalne związane z demografią" – sugerują ekonomiści OECD.

Zobacz też: Rząd przyjął założenia do budżetu '2018. Obniżki VAT nie będzie

Wspominają też o inflacji, której wzrost napędzały ceny energii i żywności. Spodziewają się, że RPP zacznie podnosić stopy procentowe na początku przyszłego roku.

Więcej o:
Komentarze (21)
Jest poprawa - OECD podnosi nam prognozę wzrostu PKB. W listopadzie była obniżka
Zaloguj się
 • socjolog12

  Oceniono 7 razy 3

  To niby PiS dobrze rządzi i Polska się rozwija? No jak to? Gazeto, i ty przeciwko nam???
  Przecież miała być totalna katastrofa...Adam, pomóż!! Wytłumacz, jak mamy to interpretować...

 • darek.1306

  Oceniono 5 razy 3

  och jak mnie przykro...........

 • kkes

  Oceniono 1 raz 1

  Nazizm.
  PS. Znowu na Czerskiej piąteczek na smutno :D

 • rafthetough

  0

  redaktorzy zdecydujcie się, to jest dyktatura i zapaść czy jednak kraj się rozwija? dlaczego skłócacie Polaków i jaki macie w tym cel?

 • piewca_poprawny

  0

  nie wiem co to OŁECEDE ale to na pewno musi być to jakaś nacjonalistyczna skrajna prawica. Gazeto od dzisiaj o OŁECEDE pisać nie wolno dopóki nie stwierdzą że PIS nas zrujnował. Pan Meller przecież ostatnio tłumaczył kolegom w Gruzji że jesteśmy prawie Białorusią, czy oni w tym OŁECEDE zapoznali się z raportem Pana Mellera?

 • kkes

  0

  Nazizm
  Znowu piąteczek na Czerskiej bedzie na smutno
  :D

 • ambion2015

  Oceniono 3 razy -1

  Brawo PiS. Co się stało, ze napisano tak chwalebny artykuł :-)

 • kmwsm

  Oceniono 3 razy -1

  Przypominam, gdy PO oddawalo PiSlamistom wladze, wzrost PKB byl na poziomie 3,9%

 • prawdziwygostek

  Oceniono 5 razy -1

  Myślę że to efekt wyboru D. Tuska na drugą kadencję na stanowisku prezydenta Europy. Od razu koniunktura się poprawia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX