Kobiety trzymają państwową kasę. Jest nowa minister od budżetu

Teresa Czerwińska została dziś powołana na stanowisko wiceminister finansów. Najpewniej będzie odpowiadała za budżet państwa. To czwarta kobieta z rzędu, która będzie trzymała w ręku państwową kasę.

1 czerwca niespodziewanie dymisję złożyła Hanna Majszczyk. Od 2010 r., jako wiceminister finansów, odpowiadała za przygotowanie budżetów dla rządów Tuska, Kopacz i Szydło. Bezkrólewie trwało krótko. 7 czerwca powołanie na wakujące stanowisko dostała Teresa Czerwińska.

Kim jest nowa minister?

Z pozoru to zaskakująca nominacja. Dotychczas Teresa Czerwińska była bowiem wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Czerwińska jest jednak doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, ekspertem od budżetowania i finansów publicznych. Studia na wydziałach nauk społecznych i zarządzania kończyła na Uniwersytecie Gdańskim.

W komunikacie Ministerstwa Finansów czytamy, że Teresa Czerwińska jest „autorką i współautorką wielu publikacji naukowych w zakresie zarządzania finansami, inwestycji, ubezpieczeń oraz analizy ryzyka instytucji finansowych”. W latach 2015-18 była sekretarzem Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. - Aktywnie promuje nurt zarządzania finansami zgodnie z koncepcją społecznej odpowiedzialności oraz badania nad rynkiem kapitałowym – czytamy w komunikacie.

W 2014 r. minister gospodarki powołał Teresę Czerwińską na członka zespołu ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.

W latach 2010 – 11 Czerwińska była zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2011 r. do tej pory jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Systemów Finansowych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Teresa Czerwińska ma 42 lata, jest mężatką, ma córkę. Według oficjalnej notki biograficznej jest miłośniczką teatru i muzyki klasycznej.

Nietypowa minister od budżetu. Bo z zewnątrz

Teresa Czerwińska nie pracowała wcześniej w resorcie finansów. To nietypowe. Przed nią budżety państwa nadzorowały Hanna Wasilewska-Trenkner, Elżbieta Suchocka-Roguska i Hanna Majszczyk. Wszystkie wcześniej pracowały w Ministerstwie Finansów.

Stanowisko wiceministra finansów odpowiedzialnego za budżet państwa jest zdecydowanie najmniej podatne na zmiany. Po 1989 r., przed Wasilewską-Trenkner, Suchocką-Roguską i Majszczyk, piastował je jeszcze tylko Wojciech Misiąg. Jak widać o fachowca od budżetu na państwowej posadzie niezmiernie trudno. Rządy się zmieniały, a oni trwali. Czy tak będzie z Teresą Czerwińską?

Więcej o: