Prezydent Władimir Putin już wie, jak zrobić z Rosji gospodarczą potęgę

Ethereum - największa pod Bitconie kryptowaluta świata - ma pomóc Rosji w rozwoju gospodarczym. Prezydent Władimir Putin widzi w niej narzędzie dywersyfikacji gospodarki opartej na ropie i gazie.

Wladimir Putin spotkał się w zeszłym tygodniu z twórcą Ethereum Vitalikiem Buterinem w kuluarach Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu. Przedstawiciele rosyjskich władz poinformowali, że chcą wykorzystać kryptowalutę w szerszym zakresie.

- Cyfrowa gospodarka nie jest odseparowana od tradycyjnego przemysłu. Jest podstawą do tworzenia zupełnie nowych modeli biznesowych – powiedział prezydent Rosji, omawiając po spotkaniu narzędzia wzmocnienia długoterminowego wzrostu kraju po zakończeniu najgorszej recesji w ciągu dwóch dekad.

Jak Ethereum może pomóc rosyjskiej gospodarce? Dzięki kryptowalucie transakcje internetowe mogą być szybsze i bezpieczniejsze, a także tańsze, dzięki wyeliminowaniu pośredników.

Ekonomiści wskazują, że śmielsze wykorzystanie Ethereum w gospodarce rosyjskiej, może przynieść jej podobne korzyści, jak szersze wykorzystanie internetu na początku XXI wieku.

Rosyjskie banki już działają

Rosjanie już korzystają z kryptowaluty. Bank centralny Rosji pilotażowo wdrożył system oparty na Ethereum do przetwarzania płatności online i weryfikacji danych klienta z kredytodawcami, na przykład ze Sbierbankiem.W ubiegłym tygodniu rosyjski państwowy rozwojowy bank VEB zgodził się, by rozpocząć korzystanie z Ethereum w przypadku niektórych operacji administracyjnych.

W dalszej perspektywie technologia Ethereum mogłaby posłużyć Rosji do rozwoju własnej wirtualnej waluty.

Ethereum został stworzony przez Vitalika Buterina w 2014 roku, pięć lat po Bitcoinie. W ostatnich miesiącach błyskawicznie zyskuje na wartości. Jeszcze w grudniu za ethereum płacono 7-8 dolarów, dziś jego cena przekracza 250 dolarów.

Więcej o: