Takich wyników w handlu z USA jeszcze nie mieliśmy. Jak Trump się dowie, to się może zdenerwować

Rafał Hirsch
Polska po czterech miesiącach tego roku ma nadwyżkę handlową z USA. Jeszcze kilka lat temu to było nie do pomyślenia. Oby nie było przez to kłopotów, bo prezydent Trump często publicznie atakuje kraje, z którymi Amerykanie mają deficyt handlowy.

Stany Zjednoczone jako rynek zbytu dla firm z Polski

Nadwyżka handlowa oznacza, że firmy z Polski z eksportu do USA mają więcej pieniędzy, niż wydają na import stamtąd. To, że my mamy nadwyżkę ze Stanami oznacza też automatycznie, że Amerykanie mają w handlu z Polską deficyt handlowy. 

Nie dysponujemy pełnymi danymi dotyczącymi całej historii wymiany handlowej Polski z USA od 1918 roku, nie możemy więc teraz na 100 procent potwierdzić, że to pierwsza nasza nadwyżka w handlu ze Stanami Zjednoczonymi w historii. Ale z pewnością sytuacja taka zdarza się pierwszy raz w ostatnich latach. Według danych z Ministerstwa Rozwoju od 2007 roku nieustannie więcej z USA importowaliśmy, niż tam sprzedawaliśmy (przy okazji: ciekawostką jest to, że rządowe statystyki dotyczące handlu z USA są podawane w euro, nie w dolarach).

Saldo handlu Polski z USASaldo handlu Polski z USA dane: GUS, Ministerstwo Rozwoju

Nadwyżka, która pojawiła się w kwietniu, jest minimalna - wynosi 42 mln EUR, ale zawsze to nadwyżka. A skoro występuje w handlu z najpotężniejszą gospodarką świata, to można to uznać za wydarzenie ważne, symboliczne i ciekawe. Oby nie krótkotrwałe. 

Eksport do USA i import z USAEksport do USA i import z USA dane: GUS, Ministerstwo Rozwoju

Polski eksport do Stanów Zjednoczonych w pierwszych czterech miesiącach tego roku był większy niż rok temu o blisko 20 procent. Import ze Stanów do Polski w tym czasie spadł o 2 procent (a licząc w dolarach aż o 6 procent).

Black Hawk, meble i srebro

GUS nie podaje na bieżąco struktury polskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych, ale w poprzednich latach za sporą jego część odpowiadała branża lotnicza. Sprzedajemy do USA silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe, a także inne części samolotów. Warto pamiętać, że od dziesięciu lat właścicielem Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu jest amerykańska firma Sikorsky, która produkuje tam między innymi części do śmigłowców Black Hawk. Sikorsky to część koncernu Lockheed Martin. 

Do USA w ostatnich latach sprzedawaliśmy też sporo mebli i srebra. W 2015 roku eksport lotniczy do USA miał wartość 730 mln EUR, eksport mebli dał nam 340 mln EUR, a eksport srebra 153 mln EUR. 

Nadwyżka handlowa a Donald Trump

Dane o nadwyżce pojawiają się na niespełna miesiąc przed wizytą w Polsce prezydenta USA. Donald Trump jest znany m.in. z tego, że ma ogromną obsesję na punkcie deficytu handlowego USA. W swoich wypowiedziach publicznych Trump często krytykuje kraje, które mają duże nadwyżki w handlu ze Stanami (głównie Niemcy i Chiny). Trump twierdzi też, że Stany Zjednoczone powinny zlikwidować swój ogromny deficyt handlowy i też postarać się o to, aby mieć nadwyżkę. 

Zdaniem wielu ekonomistów to błędne podejście, ponieważ deficyty handlowe USA umacniają pozycję dolara jako najważniejszej waluty na świecie – Amerykanie płacą za import całego świata dolarami i dzięki temu cały świat używa w handlu właśnie dolarów, a nie euro, czy chińskich juanów. Gdyby Stany Zjednoczone zlikwidowały swój deficyt handlowy, wtedy automatycznie dostęp do dolarów na całym świecie stałby się trudniejszy, a na zmniejszeniu roli dolara Amerykanie mogliby stracić więcej niż na tym, że co roku mają deficyty handlowe. 

Stany Zjednoczone są obecnie na dziewiątym miejscu na liście najważniejszych partnerów handlowych Polski. Wyżej są Niemcy, Chiny, Czechy, Włochy, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Holandia.

D. Trump w lipcu złoży wizytę w Polsce. "To spotkanie podkreśla rolę Warszawy"